Forex Akşam Analizi – 20 Eylül 2016

Haftanın ikinci işlem gününde Avrupa Borsalarında karışık bir tablo hakim. İngiltere FTSE ve Almanya DAX %0.20’ye yakın artıda günü geride bırakırken Fransa CAC %0.13, İspanya IBEX endeksi de %0.34 ekside. BIST 100 de günü %0.50’ye yakın düşüş ile tamamladı.

Petrol fiyatlarında ise OPEC toplantısı öncesi çıkan üretimin dondurulabileceği spekülasyonlarıyla keskin hareketler yaşanmaya devam ediyor. Güne üzerinde baskı ile başlayan ham petrol 43 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından 44.30’lara kadar çıkan söylentiler sonrası çok hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi.

Akşam saatlerinde mikrofon başına geçen Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz ise BoC’nin genişlemenin etkilerini dikkatle takip etmesi gerektiğini ve Kanada ekonomisinin güçlü dalgalanmalar ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Para politikası ile ilgili net mesajlar verilmemesi ile birlikte gelen açıklamaların USDCAD üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Dolar/TL’de dünün ardından yatay seyir devam ediyor. Kurda bugün 2.98 direnci test edildi ve buranın yeniden kırılmasıyla 2.9950 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 2.96 ve 2.95 önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün ABD’den inşaat izinleri ve konut başlangıçları 1.14 milyon ile beklentilerin altında açıklanırken gelen veriler beklediğimiz gibi paritelere önemli bir hareket getirmedi. Artık bütün dikkatler yarın akşam 21.00’da gelecek olan FOMC kararlarına ve 21.30’da mikrofon başına geçecek olan Janet Yellen’ın açıklamalarına çevrilmiş durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.