Forex Akşam Analizi – 20.06.2016

Piyasalarda sakin bir pazartesi gününü geride bırakıyoruz ancak yarından itibaren Fed Başkanı Yellen’ın konuşmaları ve yurt içinde de TCMB kararları ile piyasalarda bu sessizlik son bulacak. Bugün petrol fiyatlarında yükseliş ve Brexit endişelerinin artması ile Avrupa borsaları günü artıda tamamlamış durumda. BIST 100 endeksinde de %2.80’e yakın bir primden bahsetmek mümkün. Dolar endeksinde bugün konsolide devam ediyor.

Ekonomik takvime baktığımızda önemli bir verinin açıklanmamış olması da paritelerdeki durgunlukta pay sahibi oldu. Asya seansında Yeni Zelanda’dan Westpac tüketici hissiyatı 106.0 ile önceki veriden kötü geldi. Japonya’dan ise ticaret dengesi 0.27 trilyon Yen ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verilerin NZDUSD ve USDJPY üzerinde son derece sınırlı etkisinin olduğuna şahit olduk. Kanada’dan ise toptan satışlar %0.1 ile beklentilerin altında kaldı.

Henüz net bir saat belli olmasa da bu akşam saatlerinde İngiltere’den iki adet anket sonucunun yayınlanması bekleniyor. Yani GBPUSD paritesinde işlem yapan yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var. GBPUSD’de 1.4580 ve 1.4470 bölgeleri önemli destek konumunda. Yükselişlerde ise 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4680’ler yeniden aşılırsa 1.4770’ler hedeflenebilir.

EURUSD üzerinde ise bugün bir miktar baskı oluştuğunu görüyoruz. Parite sabah saatlerinde 1.1380’lere kadar tırmansa da bu seviyelerde satıcıların devreye girmesiyle yeniden 1.1330 altına sarkmış bulunuyor. Satış baskısının devam etmesi halinde aşağıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1290 tamamen kırılırsa 1.1200’lara doğru düşüş devam edebilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.14 bölgesinde olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.