Forex Akşam Analizi – 19 Eylül 2016

Paritelerde Son Durum

Avrupa Borsaları haftanın ilk işlem gününü deyim yerindeyse bayram havasında geride bırakıyor. İngiltere FTSE %1.5, Fransa CAC %1.5, Almanya DAX %1.0 ve İspanya Ibex %1.0 artıda. BIST 100 ise günü %2.17 yükselişle geride bıraktı.

OPEC toplantısı öncesi üretimin dondurulacağı beklentileri ile haftaya yükselişle başlayan petrol fiyatlarında ise yükseliş sürüyor. Ham petrol 44.50 dolar seviyesi üzerine tırmanırken Brent petrol 46.60 dolar seviyelerinde güne devam ediyor. Bugün ekonomik takvimde açıklanan verilere hızlıca göz atacak olursak :

– Yeni Zelanda’dan Westpac tüketici hissiyatı 108.0 ile önceki veriden iyi geldi ancak NZDUSD üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

– Euro Bölgesi’nden cari hesap 21.0 milyar ile beklentilerden kötü geldi. Gelen veri Euro için negatif olsa da Dolar endeksi üzerinde baskı oluşması sebebiyle EURUSD’de yaşanan toparlanmaya engel olamadı.

– ABD’den NAHB konut piyasası endeksi 65 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri Dolar için pozitif oldu ancak gelen veri paritelerde önemli bir etiye sebebiyet vermedi.

AUDUSD bugün 100 günlük hareketli ortalamasından alıcıların devreye girmesi ve Dolar’ın da değer kaybetmesiyle birlikte spektaküler bir yükselişe imza attı. 0.7570 direncine kadar yükselen paritede bu seviyenin kırılmasıyla yukarıda 0.7650 ve 0.7740 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 0.7470 ve 0.74 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

GBPUSD geçtiğimiz cuma günü ABD’den gelen iyi verilerin ardından 1.30 bölgesine kadar gerilemişti ancak bugün bir miktar toparlanıyor. Yukarıda 1.3120 ve 1.3160 en yakın direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmenin devam etmesi halinde ise aşağıda yeniden 1.30 bölgesinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Yarın ABD’den inşaat izinleri, Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi ve Avustralya Merkez Bankası toplantı tutanaklarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.