Forex Akşam Analizi – 15.08.2016

Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı?

Piyasalar yeni haftaya sakin beklediğimiz gibi sakin bir başlangıç yaptı. Avrupa Borsaları yatay bir seyir izlerken BIST 100 günü %0.31 artıda tamamladı. Petrol fiyatlarında ise toparlanma devam ediyor. Ham petrolün varil başına fiyatı 45.60 dolar seviyesine kadar yükselerek yaklaşık son 1 ayın en yüksek seviyelerine göz kırpıyor.

Dolar endeksine baktığımızda da baskının devam ettiğini görüyoruz. Bugün yaşanan geri çekilme sonrası önemli destek olan 95.40’lar yeniden test edildi. Yarın ABD’den açıklanacak olan TÜFE rakamları Dolar’ın seyri açısından kritik önem taşıyacak. Bugün açıklanan verilere bakacak olursak :

– Asya seansında Japonya’dan büyüme %0.0 ile beklentilerden kötü gelse de USDJPY’de yukarı yönlü sert bir etkiye sebebiyet vermedi.

– İsviçre’den ÜFE -%0.1 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen veri İsviçre Frangı için negatif olsa da USDCHF üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

– ABD’den Empire State imalat endeksi -4.2 ile beklentiden kötü geldi ancak dolar endeksinde önemli bir harekete sebebiyet vermedi.

Paritelerde Son Durum :

GBPUSD Dolar endeksi üzerinde oluşan baskıya rağmen son 1 ayın dibini tazelemeyi başardı. BoE’nin faiz indirimi ve varlık alım programını artırması kararından sonra Sterlin’in değer kaybetmeye devam etmesiyle geri çekilme sürüyor. Baskının devam etmesi halinde aşağıda 1.2850 ve 1.28 dışında dikkatimizi çeken önemli bir seviye yok. Toparlanmalarda ise 1.30 ve 1.3080 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. 1.32 altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

EURUSD‘de ise alıcılar günün ilk saatlerinin ardından devreye girdiler. Dolar endeksindeki baskının devam etmesi ile paritede yaşanacak olan yükselişlerde 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.1230 ve 1.1260 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 1.1130 ve 1.1100 önemli destek konumunda.

USDCAD‘de petrol fiyatlarındaki yükselişin Kanada Doları’na pozitif yansımasıyla birlikte geri çekilme devam ediyor. Teknik olarak baktığımızda ise 1.2450’lerden başlayan yükseliş trendinin kırıldığını ve paritenin hem 50 hem de 100 günlük hareketli ortalamalarının altında kaldığını görüyoruz. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1.2860 ve 1.27 bölgesi destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 1.2950 ve 1.30 bölgesi önemli direnç konumunda. 1.30 altında ikamet edildiği sürece baskının devam etmesini bekliyoruz ancak bunun devam edebilmesi için petrol fiyatlarındaki yükselişin sürmesi şart.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.