Forex Akşam Analizi – 14.06.2016

Son derece önemli bir haftadayız ve yarın piyasaların gözü kulağı FOMC kararlarında ve ardından da Janet Yellen’da olacak. Piyasaların büyük yönde beklentisi faizlerin değiştirilmeyeceği yönünde ancak Fed’in ileriye yönelik vereceği mesajlar son derece kritik olacak şüphesiz. Bugün piyasalara baktığımızda ise Avrupa borsalarının günü düşüşle kapattığını gördük. DAX’ta kayıplar %1.50’lere yakınken FTSE 100 endeksinde de %2’lik bir kayıp var. BIST 100 de günü %1 kayıpla tamamlamış durumda. Petrol fiyatları üzerinde ise hafif baskı olduğunu görüyoruz. Dolar endeksinde de toparlanma sürüyor ve yeniden 94.80 seviyelerine kadar bir yükseliş yaşanmış durumda. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım :

– Avustralya’dan NAB işletme güven endeksi 3 ile önceki veriden kötü geldi. Gelen veri AUD için negatif olda da AUDUSD üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

– İngiltere’den TÜFE %0.3 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veri GBP için negatif oldu.

– ABD’den çekirdek perakende satışlar %0.5 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri sonrası dolar endeskinde toparlanma hız kazandı.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY‘de doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmaya devam etmesi ile birlikte yükselişlerin de sürdüğüne şahit olduk. Yükselişin devam etmesi durumnda 2.95 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 2.92 ve 2.90 seviyeleri önemli destek. 2.90 bölgesi üzerinde ikamet edildiği sürece toparlanma devam edebilir.

EURUSD‘de bugün satışların hacmini arttırdığını gördük ve Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi %1.1 ile beklentilerden iyi gelse de paritede önemli bir etkisi olmadı. Düşüşlerin sürmesi durumunda aşağıda 1.12 tamamen kırılırsa 1.1160 ve 1.1100 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda da gözlerimiz 1.1260 ve 1.1330 seviyelerinde olacak.

GBPUSD bugün hem İngiltere’den beklenti altı kalan veriler hem de son yayınlanan anketlerde AB’den ayrılalım diyenlerin önde olması ile yönünü iyice aşağı çevirdi. Son 2 ayın en düşük seviyelerini gören paritede aşağı yönlü baskının artması durumnda 1.4050 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin çözülmesiyle düşüşler hız kazanabilir. Yukarıda ise 1.4280 ve 1.4360 önemli direnç bölgeleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.