Forex Akşam Analizi – 11.07.2016

Haftanın ilk işlem gününde piyasalara baktığımızda ekonomik takvimde önemli bir verinin karşımıza çıkmaması sebebiyle paritelerde de belirsizliğin hakim olduğunu gördük. Avrupa borsalarında genel renk yeşil ve BIST 100 de günü %1.50’ye yakın artıda tamamladı. Fed üyesi George’dan ise önemli açıklamalar geldi.

İkinci çeyrek büyüme performansından umutlu olduğunu söyleyen George, ABD ekonomisinin tam istihdama yakın olduğunu belirtti. Kademeli faiz artışını destekleyeceğini belirten George, faiz oranlarının olması gerekenden çok düşük seviyelerde olduğunun altını çizdi. Ayrıca güçlü doların ve zayıf global büyümenin ihracatları negatif etkileyebileceğini düşündüğünü söyledi. Bugün gelen verilere bakacak olursak ;

– Japonya’dan çekirdek makine siparişleri -%1.4 ile beklentilerden kötü geldi ve gelen veri JPY için negatif oldu.

– İtalya’dan sanayi üretimi -%0.6 ile beklentilerden kötü gelse de paritelerde etkisi beklediğimiz gibi son derece sınırlı oldu.

– ABD’den istihdam piyasası koşulları endeksi -1.9 ile önceki veriden kötü geldi. Gelen veri USD için negatif olsa da paritelerde etkisi son derece sınırlı oldu.

Paritelerde Son Durum :

USDJPY BoJ’un yeni ekonomik teşvik programına gidebileceği beklentileri ile birlikte bugün spektaküler bir yükseliş performansı sergiliyor. Yukarıda 102.80 ve 104.00 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 101.50 önemli destek konumunda.

USDCAD‘de son günlerde düşen petrol fiyatlarının etkisi net şekilde hissediliyor. Bildiğimiz gibi petrol fiyatlarındaki düşüş CAD için negatif ve bu senaryo da USDCAD’deki yükselişi tetikliyor. Yukarıda 1.3140 bölgesi ilk önemli direnç bölgesi. Ardından 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.33 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.30 bölgesinde düşüşlere alıcılardan tepki ile karşılaşabiliriz.

USDTRY‘de bugün yatay bir seyir vardı diyebiliriz. Yurt içinde de önemli gelişmelerin yaşanmaması ile birlikte kur 2.9050-2.8900 arasında sakin bir gün geçiriyor. Aşağıda 2.8850 ve 2.88 bölgeleri düşüşlerde destek görevini üstlenebilir. Yükselişlerde ise 2.9250 ve 2.94 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.