Forex Akşam Analizi 11.04.2016

Piyasalar yeni haftaya son derece hareketli başladı. Dolar endeksinin gün içerisinde 93.70 seviyelerine kadar gerilediğine şahit olduk ve doların yalnızca majör para birimlerine karşı değil, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı da değer kaybettiğini gördük. Dolar kuru 2.82 altını test ederken, emtia fiyatlarında da yükselişler yaşandı. Ham petrolün varil başına fiyatı yeniden 40 dolar üzerine kadar tırmandı.

Avrupa borsalarına baktığımızda ise karışık bir tablo vardı diyebiliriz. İtalya FTSE MIB endeksi günü %1.25, DAX ise günü %0.63 kazançla tamamlarken, İngiltere FTSE 100 endeksinde %0.07’lik bir kayıp vardı. BIST 100’e baktığımızda ise haftanın ilk işlem gününün %1.80 oranında bir kazançla tamamlandığını görüyoruz. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atıp, paritelerde son duruma nasılmış inceleyelim.

  • Asya seansında Japonya’dan çekirdek makine siparişleri beklentiden daha az bir düşüş gerçekleştirerek -%9.2 olarak açıklandı. Gelen verinin USDJPY’de etkisi sınırlı oldu.
  • Türkiye’den cari hesap -1.78 milyar ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri TRY için pozitif oldu.
  • İtalya’dan sanayi üretimi -%0.6 ile beklentiden iyi gelse de beklediğimiz gibi paritelerde önemli bir etkisi olmadı.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY haftaya satıcılı bir başlangıç yaparak gün içerisinde 2.82 bölgesi altına kadar geriledi. Yurt içinden gelen iyi veri, doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybetmesi ve TCMB Başkanı’nın belirlenmesinin de yarattığı olumlu hava ile düşüşe geçen kurda aşağı yönlü hareketin devam etmesi ile 2.8050 ve 2.80 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak TCMB’nin faiz indireceği beklentileri ve doların yeniden güç kazanması ile kurdaki bu iyimser hava yeniden bozulabilir. Yükselişlerde ise şimdilik 2.86 ve 2.88 bölgelerini direnç olarak takip edeceğiz.

USDCAD‘de petrol fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte satıcıların sazı ellerine aldığını gördük. Bir çok kez belirttiğimiz gibi petrol fiyatlarındaki yükselişler CAD’e pozitif yansıyor ve yanına bir de güçsüz dolar eklenince parite 1.29 bölgesi altına kadar geriledi. Aşağı yönlü hareketin sürmesi halinde 1.2850 bölgesi en yakın destek konumunda. Bu seviyenin geçilmesi ile yeniden düşüşlerin hız kazanabilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz öncelikle 1.13 ardından 1.1360 bölgeleri dirençlerinde olacak.

GBPUSD bugün alıcıların devreye girmesiyle yönünü yukarı çevirdi ve geçtiğimiz hafta 1.4050 desteğine kadar gerileyen paritede toparlanmalara şahit olduk. Ancak yarın İngiltere’den TÜFE ve perşembe günü BOE’nin para politikası kararlarını takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.43 ve 1.4360 bölgeleri son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği sürece yükselişler için iyimser olmamaya devam edeceğiz. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesiyle ise 1.4120 ve 1.4050 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.