Forex Akşam Analizi – 07 Eylül 2016

BOC, Carney, Lacker & George Hepsi Bir Arada

Kanada Merkez Bankası beklenildiği gibi faizleri %0.50 seviyesinde sabit bıraktı. Tüketimde ve istihdam piyasasındaki iyileşmeye dikkat çeken BOC petrol fiyatlarının da yükselmesinin ekonomi için olumlu olduğunun altını çizdi. Ancak enflasyon ve büyüme üzerindeki aşağı yönlü risklere dikkat çekilmesi ve USDCAD’de yükselişleri beraberinde getirdi.

Yükselişin devam etmesi halinde yukarıda 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.2940 ve 1.30 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 1.2760 ve 1.2670’ler destek olarak çalışabilir. Ancak düşüşün devam edebilmesi için petrol fiyatlarında toparlanma yaşanması da şart.

Bugün mikrofon başına geçen Carney ise helikopter paranın kendisi için söz konusu olmadığını ancak bu seçeneğin BoE’nin cephaneliğinde bulunduğunu dile getirdi. Gerektiği takdirde faizleri daha fazla indirebiliriz diyen Carney, bugün İngiltere’den gelen kötü verilerin ardından GBPUSD’nin üzerindeki baskıya tuz biber oldu.

Ayrıca akşam saatlerine doğru önemli açıklamalarda bulunan Fed’in iki şahin üyesi Lacker ve George’un konuşmalarını takip ettik. Eylül ayında faiz artışı “güçlü” ihtimal diyen Lacker’ın açıklamalarını ABD ekonomisinin neredeyse tam istihdama ulaştığını dile getiren George takip etti. 21 Eylül’deki toplantı için faiz artış ihtimalleri şuan %18’lerde. Geçtiğimiz hafta hayal kırıklığı yaratan istihdam verilerinin ardından PMI verilerinde de kötüleşme yaşanması faiz artırım ihtimallerini azaltsa da Fed üyelerinin açıklamaları piyasa beklentilerini şekillendirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.