Forex Akşam Analizi – 04.04.2016

Piyasalarda önemli bir haftaya daha merhaba dedik ve havalar gibi piyasalar da git gide ısınıyor. Yurt içinde TÜFE rakamlarını takip ettik bugün. Enflasyonda Mart ayında beklentilerin aksine düşüş yaşanması TRY için son derece pozitif oldu. Dolar kuru 2.81 bölgesi altını test ederken, BIST 100 günü 83 bin üzerine yükselerek günü %1.84 kazançla tamamladı. Avrupa borsalarında da görüntü genellikle yeşil tonda. DAX %0.28, İngiltere FTSE 100 günü %0.30 primle tamamladı. Petrol fiyatlarında ise oynaklık bugün biraz fazlaydı diyebiliriz. 36.20 dolar seviyesinden destek bulan ham petrol fiyatları 37.10 dolar seviyelerine kadar yükseldi ancak bu seviyelerden satıcıların devreye girmesiyle yeniden başladığı seviyelere geriledi. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atıp ardından paritelerdeki son durumu inceleyelim.

  • Asya seansında Avustralya’dan inşaat izinleri %3.1 ile beklentilerden iyi gelse de perakende satışlar %0.0 ile beklentiden kötü gelerek hayal kırıklığı yarattı. Gelen veriler sonrası AUDUSD üzerinde baskı artarken gün içerisinde 0.7590 bölgesine kadar geri çekilmelere şahit olduk. Yarın sabah 07.30’da Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranı kararı ve para politikası tutanakları açıklanacak. Bu dakikalarda önemli hareketler yaşanabilir paritede.

 

  • İngiltere’den inşaat PMI 54.2 ile beklentide geldi. Beklentide gelen verinin GBPUSD üzerinde etkisi sınırlı oldu.

 

  • Euro Bölgesi’nden işsizlik oranı %10.3 ile beklentide geldi. Gelen verinin EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY‘de yukarıda söylediğimiz gibi enflasyonda düşüş yaşanması ve TRY’nin güçlü duruşunun devam etmesi ile 2.81 bölgesi altı test edildi. Kurda satış baskısının devam etmesi durumunda 2.80 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin kırılmasıyla geri çekilme hız kazanabilir. Toparlanmalarda ise 2.83 ve 2.85 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

EURUSD‘de bugün kararsız seyir hakimdi diyebiliriz. Günün ilk saatlerinde 1.1410 direncini test eden paritede bu bölgeden gelen satış baskısı ile 1.1350 bölgesine bir geri çekilmeye şahit olduk. Ardından yeniden alıcıların devreye girmesi ile bir kez daha 1.1410 bölgesine kadar toparlanma devam etti. Yukarı yönlü hareketliliğin sürmesi durumunda 1.1450 ve 1.1490 bölgeleri son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Gevşemelerde ise 1.13 60 ve 1.1260 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

AUDUSD bugün Avustralya’dan gelen verilerin beklenti altı kalması ile yönünü aşağı çevirdi. Paritede aşağı yönlü hareketin devam etmesi ile 0.7590 ve ardından 0.75 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz yeniden 0.7700-0.7710 bölgesinde olacak. Yarın sabah RBA toplantı tutanaklarındaki açıklamaların şahinliği veya güvercinliğine göre paritede önemli hareketler yaşanabileceği uyarısını da yeniden yapalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.