Forex Akşam Analizi – 02.05.2016

Önemli bir haftaya merhaba dedik ve haftanın ilk işlem gününü BIST 100 endeksi %1.76 kayıpla tamamlarken DAX endeksi günü %0.84 kazançla kapattı. İngiltere’de ise piyasalar tatil dolayısıyla kapalıydı. Petrol fiyatları üzerinde ise baskı oluştuğuna şahit olduk ve ham petrolün varil başına fiyatı 45 doların altına kadar gerilemiş durumda. ECB Başkanı Draghi’nin ise açıklamalarını takip ettik. Küresel olarak düşük faizlerin dünya ekonomisindeki zorlukların bir işareti olduğunu söyledi. Düşük faizlerin ise uzun vadede yapısal reformlara ihtiyacı olduğunu belirtti ve yapısal reformlardaki iyileşmenin son derece yavaş olduğunu sözlerine ekledi. Bugün gelen verilere de kısaca göz atacak olursak;

– Avustralya’dan NAB iş güveni endeksi 5 ile önceki veriden kötü geldi ancak AUDUSD üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu.

– Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.7 ile beklentilerden hafif iyi gelse de EURUSD üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

– ABD’den ISM imalat PMI 50.8 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen veri USD için negatif oldu.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY bugün 2.79 bölgesi altını test ettikten sonra akşam saatlerine doğru doların bir miktar da olsa baskıyı artırması ile yeniden 2.80 bölgesi üzerine attı kendini. Zaman zaman bu gibi toparlanmalar gelebileceğini söylemiştik ancak 2.8350 altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 2.75’lere kadar önemli bir destek bölgesi karşımıza çıkmıyor.

GBPUSD‘de son dönemde Brexit anketlerinde AB’de kalalım kampının oranlarının artması ve dolardaki zayıflama ile birlikte yükseliş isteği devam ediyor. Bugün 1.4660 direncini kıran paritede yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.48’lere doğru toparlanma devam edebilir. Aşağıda 1.4580 ve 1.4450 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.