FOMC Üyeleri Konuşmaya Devam Ediyor – 18 Kasım 2016

Bullard Yine Faiz Artışlarını İşaret Etti

FOMC üyelerinden arka arkaya açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hatırlayacağımız üzere dün Fed Başkanı Janet Yellen’da Aralık ayında faiz artışına yönelik pozitif sinyaller vermişti. St. Louis Fed Başkanı Bullard Frankfurt’ta yaptığı açıklamada Aralık ayında faiz artışına sıcak baktığını dile getirirken enflasyon beklentilerinin yükselmesinin pozitif bir işaret olduğunu belirtti.

Her yıl yalnızca bir faiz artışının ise neredeyse bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyen Bullard, normalleşme için bu sürecin çok yavaş olduğunu düşündüğünün altını çizdi. Diğer bir FOMC üyesi Kaplan ise maliye politikalarının büyümeye destek olacağını ve Fed’e 2017 yılında daha fazla alan açabileceğini belirtti.

Aralık’ta Fed’in faiz artırım ihtimali artık %90’ın üzerinde ve piyasalar tamamen 14 Aralık’taki FOMC kararlarına odaklanmış durumda. Bugünün en önemli verisi Kanada’dan açıklanan TÜFE %0.2 ile beklentide gelirken çekirdek TÜFE %0.2 ile beklentilerden kötü geldi ancak gelen verilerin USDCAD’de önemli bir etkisi olmadı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.