FOMC Üyeleri: Haziran için İyimseriz!

Bugün Asya seansına baktığımızda veri açısından sakin bir gün yaşandığını söyleyebiliriz. Borsalara baktığımızda Japonya endeksi Nikkei 225’in günü primli %0.54’de kapatırken, Avustralya endeksi ASX 200’ün de günü yeşil bölgede %0.54’de kapadığını söyleyebiliriz. Güney Kore KOSPI endeksi ise günü yatay seviyelerde tamamladı.

Dün Fed’in önemli isimlerinden önemli açıklamalar geldi. İlk olarak Fed’in ikinci adamı Fischer dediği açıklamalara bir göz atalım. Fed başkan yardımcısı Fischer, ABD ekonomisinin daha hızlı büyümeye ihtiyacı olduğunu ifade etti. Açıklamasının devamında ise şu anda tam istihdam seviyesine yakın olduklarını ve enflasyon hedefine yaklaştıklarını ve en çok ihtiyaç duydukları şeyin daha hızlı büyüme potansiyeli olduğunu söyledi.

Fed’in bir diğer önemli ismi Dudley’den de açıklamalar geldi. Dudley, Fed’in önümüzdeki iki toplantının birinde faiz artırımına gitmeye yaklaştığını ve bu mesajın finans piyasalarına verilmesinin iyi bir haber olduğunu söyledi. Açıklamasının devamında ise tahminlerinin yolunda gittiğine ikna olmasının adından bu yaz bir sıkılaştırmayı düşüneceğini ve Haziran – Temmuz zaman çerçevesinin makul bir beklenti olduğunu söyledi.

Richmond Fed başkanı Lacker yaptığı açıklamada küresel risklerin tamamen dağılması ile birlikte, Fed’in haziran ayında faiz artırımına gidebileceğini belirtti. Açıklamasının devamında ise Çin’de büyümeye yönelik risklerin bir kaç ay önceye göre daha az ve daha açık olduğunu ve doların ABD ekonomisine zarar verecek kadar güçlenmesini beklemediğini söyledi.

FOMC tutanaklarında komitenin büyük bölümü ekonominin iyileşmeye devam etmesi durumunda Haziran ayında faiz artırımını destekleyeceklerini belirttiler. Bu açıklamadan sonra USD rüzgarı esti piyasalarda. Tutanaklardan sonra üyelerden gelen açıklamaların pozitif tonda olması Haziran ayını iyice masaya koydu. Bu dönemden sonra ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması ve üyelerin pozitif durumunun devam etmesi durumunda Haziran ayı olasılığı iyice artabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.