FOMC Üyeleri Dolara Yön Veriyor – 20 Haziran 2017

Ekonomik veriler bakımından oldukça cılız olan bu hafta FOMC üyelerinin yoğun bir konuşma programı var. Dün FOMC üyelerinden Dudley’in konuşmasını takip ettik. Dudley, Başkan Yellen’ın sözlerini tekrar edercesine bir konuşma gerçekleştirdi. ABD ekonomisinin tam istihdama yakın olduğunu, enflasyonun ise hedeflenen seviyelerin biraz altında kaldığını yineledi. Bu açıklamalar sonrasında dolar endeksindeki yükseliş, grafiklerin hareketlenmesinde önemli rol oynadı.

Brexit süreci 19 Haziran 2017 itibariyle resmen başladı. 7 saat süren müzakerenin ardından Brexit Başkanı David Davis ve AB Komisyonunun Baş müzakerecisi  Barnier bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantıda tarihler, organizasyon ve müzakere öncelikleri konusunda mutabık kaldıklarını açıkladılar.

Dün gece yine FOMC başkanlarından biri olan Evans’ın konuşması vardı. Evans, önemli olan kaç faiz artışının daha yapılacağı değil ekonomik verilerin bunu destekleyip desteklemediği önemli. Uygun ortam olursa kademeli olarak faiz artışları görebiliriz şeklinde konuştu. Sözlerine Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefinin altında kaldığını, piyasaları düşük enflasyona alıştırmaya çalışması gerektiğini söyleyerek devam etti.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda birçok önemli konuşmanın olduğunu görüyoruz. TSİ 10:30’da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in konuşmasını takip edeceğiz. Seçimler sonrasında değer kaybeden GBP için önem taşıyor. Sterlinin değer kaybının sürmesi durumunda 1,2746 seviyelerinde seyreden GBPUSD için 1,2700 – 1,2665 ve 1,2575 önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü ataklarında ise sırasıyla 1,2790, 1,2850 ve 1,2940 takip edilmesi gereken direnç seviyelerinden.

FOMC üyelerinden Rosengren ve Stanley’in açıklamaları dolara yön verebilir. EURUSD teknik seviyelerine göz atacak olursak paritenin aşağı yönlü ataklarında 1,1140, 1,1120 ve 1,1030 önemli destek seviyeleri olduğunu söylemek mümkün.  Yukarı yönlü ataklarında ise 1,1190, 1,1235 ve 1,1305 direnç seviyelerini test etmesi beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.