FOMC Tutanaklarında Neler Var?

FOMC üç hafta önce açıkladığı para politikası kurulu kararlarında varlık alımlarında beklendiği gibi 10 milyar daha azaltım yapmış ve…

FOMC üç hafta önce açıkladığı para politikası kurulu kararlarında varlık alımlarında beklendiği gibi 10 milyar daha azaltım yapmış ve işsizlik oranı %6.5 üzerinde ve enflasyon %2.5 altında olduğu sürece faizlerin düşük seviyelerde tutma söylemini sürdürmüştü.

Bu akşam saat 21.00’de yayınlanacak olan tutanaklarda dikkatler daha çok üyeler arasında ileriye dönük faiz yönlendirmesi ile ilgili yapılan tartışmalarda olacak. İşsizlik oranın beklenenden daha hızlı bir şekilde düşmesi sonrası acaba %6.5 eşiğin indirilmesi mi yoksa farklı ekonomik kriterlerin değerlendirmeye alınması mı ön plana çıkıyor sorularına cevap arayacak piyasa.

Yellen geçtiğimiz hafta Kongre’de yaptığı konuşmada ileriye dönük faiz yönlendirmesi için işsizlik oranından farklı istihdam göstergelerinin de değerlendirilebileceği mesajı vermiş ve işsizlik oranının %6.5 altına inmesi durumunda bile faizlerin düşük seviyelerde kalacağını ifade etmişti.

Bu nedenle işsizlik eşiğinin düşürülmesi veya farklı ekonomik göstergelerin değerlendirilmeye alınması seçeneklerinden ikincisi ağır basıyor diyebiliriz.

Bunun dışında FOMC üyelerinin varlık alımlarının azaltılması, son zamanlarda uluslararası piyasalarda yaşanan çalkantılar ve ABD’den son haftalarda gelen zayıf veriler ile ilgili görüşlerinde olacak dikkatler.

Üyeler ABD verilerinde son zamanlarda yaşanan zayıflamanın kalıcı olmadığı şeklinde görüş belirtmiş olacak büyük ihtimalle. Yellen’dan gelen açıklamaları da göz önüne alırsak enflasyon konusunda da FOMC üyeleri arasında ciddi bir endişe olması beklenmiyor. FOMC tutanaklarının bundan farklı bir şey söylemesi sürpriz olur piyasa için.

Geçtiğimiz hafta Yellen’den gelen açıklamalar sonrası bu akşamki tutanakların önemi azalmış olsa da tutanaklardan sürpriz çıkma ve piyasada keskin hareketlenmelere neden olma ihtimali her zaman olduğu gibi var.

Her FOMC tutanaklarında olduğu gibi bu akşam da canlı yayın ve yönlendirmelerimizle üyelerimize tam destek sağlamaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.