FOMC Tutanakları Doları Nasıl Etkiledi?

15 – 16 Mart’taki FOMC toplantılarının tutanakları açıklandı. Tutanaklara göre toplantıda bir kaç üyenin faiz artışına sıcak bakmasına rağmen bir çok üye artan global riskleri işaret ederek daha temkinli gitmek gerektiğini savunmuş.

Yani FOMC’nin faiz artırmamasının en önemli nedeni global riskler. Esther George faiz artışı isteyen üye olduğunu biliyoruz fakat tutanaklar ‘bir kaç’ üyenin faiz artışı istediğini gözler önüne seriyor. Diğer faiz artışı isteyen üyelere aday olarak ilk anda Mester  ve Bullard gibi isimler aklımıza geliyor.

Ayrıca bazı üyeler Nisan ayı faiz artışı için bastırırken bir çok üye buna karşı görüş bildirmiş. ABD ekonomisinin mevcut ekonomik şartlara karşı dayanıklı olduğu konusunda bir fikir birliği var kurulda fakat bir çok üye bir sonraki faiz artışı öncesi ihtiyatlı olmayı tercih etmiş.

Bazı üyeler enflasyon trendinin güçlendiğini düşünürken diğer bazı üyeler bu yükselişin kalıcı olmayacağı fikrinde. İki üyenin aşırı kademeli bir yol izlenmesinin ileride daha keskin faiz artışlarına neden olabileceği konusunda endişeleri var. Ayrıca bir çok üye de eğer ekonomi ve enflasyon zayıflarsa Fed’in parasal gevşeme için sınırlı bir alanı olduğuna dikkat çekmiş.

Tutanakların piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı. Zaten malumun ilanı gibi tutanaklar. Tutanaklarda yer alan bir çok bilgi son bir kaç hafta FOMC üyeleri tarafından yapılan konuşmalarda dile getirilmişti. En dikkat çeken hareket USDJPY’de. 109.30’lara gerileyerek son 17 ayın dibini gören USDJPY için teknik olarak bir 108.30’lara kadar önemli bir destek göremiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.