FOMC Tutanaklarında Ki Güvercin Hava Piyasaları Nasıl Etkileyecek? – 10 Ocak 2018

Küresel piyasalar ÇİN-ABD görüşmelerindeki iyimserlik ile destek bulurken Trump tarafından atılan Tweette görüşmeler çok iyi gidiyor cümlesi tüm dünya endekslerinde olumlu olarak yorumlandı. Açıklanan FED tutanaklarının da ticaret savaşlarına değinmesi konunun yakından takip edildiğini gösterdi. Geride bıraktığımız günde FED açıklanan FED tutanaklarınada bakarsak üyelerin ağız birliği ile faiz artırımında sabırlı olunması gerektiğini savunurken Bazı üyeler aşağı yönlü risklerin artmış olabileceğini vurguladı. Üyeler ekonominin gücü ile piyasalar arasındaki tezatı vurguladı.Fed faizleri kontrol etme konusundaki opsiyonları tartışmaya devam etti.Metinde “değerlendirme” kelimesi Fed’in veri odaklı olduğunu vurguluyor. FED’in bazı risklere dikkat çekerken ekonomik dataların iyi gitmesibir yana 2019 için güvercin açıklama yapan FED’in açıklamaları sonrası tahvil faizleri gerilerken Dolar değer kaybı yaşadı. Endeksler Çin destekli büyürken Altın ve diğer emtialar da dolar sonrası değer kazanımları yaşadı. Palladium ise Çin sayesinde rekor kırdı. Çin tarafından bugün açıklama beklenirken, açıklama sonrası altın tarafında hareketlenme beklenebilir.  Bir diğer sorun ise ABD hükümeti kapanması ve FİTCH açıklamaları oldu. ABD Başkanı Donald Trump ile ABD Kongresinin kıdemli Demokrat üyeleri arasında hükümetin açılmasına ilişkin yapılan müzakere sonuçsuz kaldı.  Duvar ve inşası için gerekli 5,7 milyar doların finansmanına karşı çıkan Demokratları eleştiren Trump, açıklamasında da olumsuz manzara hakkında bilgi verdi. Bu gelişme ardından Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, mevcut hükümet kapanmasının diğer bir borç tavanı aşımını tetiklemesi durumunda ABD’nin AAA seviyesindeki ülke notunu kaybedebileceği uyarısında bulundu. Rekor seviyede açık sürdüren ABD’nin toplam borcu 22 trilyon doların üzerinde bulunuyor. Standard & Poor’s, ABD federal hükümetinin AAA seviyesindeki kredi notunu ilk kez 2011 yılında benzer bir bütçe ve borç tavanı tartışması sırasında indirmişti.

AB tarafında dün işsizlik oranı açıklandı ve%7.9 olarak açıklanması Almanya ticaret dengesi de 19.0B ile pozitif gelirken güçlü veriler ve zayıflayan dolar ile birlikte 1.15606 seviyesine doğru çıkması dikkat çekti.Bugün ise AB merkez bankası toplantı tutanakları yayımlanacak olup Euro üzerinde etkili olması beklenebilir. İngiltere tarafında haftaya Brexit oylaması beklenirken, bir yandan da anlaşmasız Brexit de hazırlıklı olmaya başlanmış durumda.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.14815 direnç noktasının yukarı yönlü aşılması grafikte önemli bir gelişme olarak öne çıkarken devam etmesi durumunda 1.15896, 1.16347 ve 1.17562 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.14681 ve 1.13917 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde ise USDTRY tarafında yükselişler petrol destekli devam ederken   Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, genel kurulu olağanüstü bir kararla ocak ayına çekilen TürkiyeCumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Hazine’ye 37 milyar lira vereceğini söyledi. Albayrak, “TCMB’nin nisan ayında Hazine’ye devredeceği kârı Ocakta 20 milyar TL olarak öngörmüştük, şimdi bu rakam 37 milyar TL seviyesinde görünüyor, bu kaynağın önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek” dedi.Dünya bankası raporunda ise Türkiye için resesyon beklentisi raporda beklenemezken Türkiye’nin önümüzdeki dönemde enflasyon rakamları yakından takip edilecektir. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.4807 seviyesinin aşamaması ve grafikte daha önce denenmiş olması güçlü bir direnç noktası yaparken geri çekilmelerde 5.4284, 5.3824 ve 5.2781 destek noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.5327, 5.5910 ve 5.6953 direnç noktası takip edilecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.