FOMC Tutanakları Yayınlandı – 17.08.2016

İşte FOMC Tutanaklarındaki O Mesajlar!

Temmuz ayı FOMC toplantısı tutanakları yayınlandı. Tutanaklara baktığımızda üyeler arasında faiz artışları ile ilgili bir ayrışma yaşandığını görüyoruz. Bazı üyeler yakın zamanda faiz artışı isterken bazı üyeler de bekleyip görelim demişler. Ayrıca karar vermeden önce daha fazla verinin takip edilmesi gerektiğine vurgu yapılmış.

İstihdam piyasasının güçlenmesi dolayısıyla düşük enflasyon risklerinin az olduğuna dikkat çekilmiş ve bazı orta ve uzun vadeli Brexit risklerinin var olduğunun altı çizilmiş üyeler tarafından. Ancak bununla birlikte Brexit referandumu sonrası finansal piyasalardaki hızlı toparlanma ile belirsizliklerin ortadan kalktığı düşünülüyor.

Tutanakların yayınlanmasının hemen ardından piyasalarda bazı üyelerin yakın zamanda faiz artışı istediği cümlesiyle ilk tepki olarak dolar alışları gelse de üyelerin faiz artışı için daha fazla veride iyileşme görmek istediğinin anlaşılması ile tablo tersine döndü ve Dolar tutanaklar sonrası aldıklarının çoğunu geri vermiş durumda.

Hatırlayacağımız üzere karar metninde Eylül veya Aralık aylarını işaret eden şahin yorumlarla karşılaşmamıştık. Yine tutanaklarda da faiz artışlarına yönelik net bir atıf göremiyoruz. Tutanaklar sonrası ALTIN 1351 üzerine kadar yükselerek günün zirvesini görürken USDTRY yeniden 2.92 altında. GBPUSD ise 1.3080 üzerine yükselerek son 5 günün en yüksek seviyelerine merhaba dedi. Yine de ani yön değişimlerinin yaşanabileceğinin altını çizelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.