FOMC Tutanakları Raporu – 19.08.2015

İşte FOMC Tutanaklarından Önemli Detaylar!

TSİ 21.00’de yayınlanması beklenen FOMC tutanakları erken sızdı. Tutanaklardan düşen ilk dikkat çeken başlığa göre çoğu FOMC üyesi faiz artışları için gereken şartların yaklaştığını düşünüyor. Fakat diğer yandan bir çok üye enflasyonda yükseliş için ekonomik büyümenin ve istihdamın daha güçlenmesi gerektiği görüşünde. 
Bir kaç üye Çin’i önemli bir endişe kaynağı olarak görüyor ve maaşların ne zaman yükseleceği konusunda da şüpheleri var. Ayrıca özel sektör yatırımlarının hala yavaş olduğuna dikkat çekilmiş.
Bazı üyeler enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıya vurgu yaparken çoğu üyeler faiz artışı için şartların henüz oluşmadığı fakat o noktaya doğru yaklaşıldığı görüşünde.
Yani Eylül ayı için net bir sinyal yok ve iyimser yorumlardan çok temkinli yorumlar (Çin) dikkatimizi çekiyor. Üyeler faiz artışı için şimdilik iyi bir zaman değil diye düşünüyor fakat artışlara doğru da yaklaşıldığına vurgu yapılıyor.
Tıpkı toplantı sonrası yayınlanan karar metni gibi tutanaklar da beklenenden daha güvercin. Tutanakların yayınlanmasının ardından EURUSD 1.11 üzerine tırmanırken, USDJPY 124.00 altına geriledi. 
Eylül ayı için sinyal yok fakat Eylül ayının tamamen masadan kalkmasına neden olacak bir sinyal de yok. Fed kararsız ve önümüzdeki dört hafta içinde Eylül ayında faiz artırıp artırmama kararı verecek. Dolar üzerindeki tutanaklar baskısı günün geri kalanında da devam edebilir ve bu baskı en iyi pound alışı ile değerlendirilebilir görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.