FOMC Tutanakları Raporu – 18.11.2015

İşte Beklenen FOMC Tutanakları Raporu

Üç haftaki önceki FOMC toplantısının detaylı tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda üyeler Aralık ayının faiz artış için uygun olabileceği mesajı verirken bir yandan da bazı üyelerin karar metninde yapılan değişikliklerin çok güçlü Aralık sinyali vermesinden endişeli olduğunu görüyoruz.
Üyelerin büyük bölümü faiz artışlarının kademeli olacağı konusunda fikir birliğinde ve yine büyük bölümü Aralık ayında faiz artışı için şartların sağlanacağı görüşünde.
Global ekonomik faktörler ve finansal şartlar kaynaklı aşağı yönlü risklerin azaldığına dikkat çekiliyor tutanaklarda. Ayrıca Eylül ayında yaşanan finansal risklerin finansal sistem tarafından hiç bir sistematik risk işareti bırakmadan atlatıldığına vurgu var.
Tutanaklarda bilmediğimiz yeni bir bilgi yok. Aralık ayı masada ve önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan ABD verilerinin hayal kırıklığı yaratmaması durumunda faiz artışı gelme ihtimali yüksek. 
Bu zaten bilinen ve fiyatlanan bir durum. Bu nedenle de tutanakların piyasalarda yarattığı etki sınırlı oldu. Paritelere baktığımızda ilk andaki ani tepkiler sonrası EURUSD, USDJPY, GBPUSD tutanaklar öncesi seviyelerindeler şu anda. ALTIN da aynı şekilde 1070 ile 20.59’da neredeyse şu anda da o seviyelerde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.