FOMC Tutanakları Raporu – 06.01.2016

Fed’i Enflasyon Endişesi Sardı

15 – 16 Aralık FOMC toplantılarına ait tutanaklar biraz önce açıklandı. Tutanaklara göre neredeyse bütün üyeler faiz artışı için gereken şartların Aralık ayında sağlandığı konusunda hem fikir.
Genel olarak FOMC üyeleri enflasyon hedefine ulaşma konusunda emin hissediyorlar fakat aynı zamanda düşen petrol fiyatları ve güçlenen doların enflasyon üzerinde yarattığı risklere de dikkat çekiliyor. Bazı üyeler ise enflasyon tahminleri üzerindeki risklerin daha ciddi olduğu görüşünde. Bu ‘bazı’ üyeler arasında Brainard ve Tarullo’nun olduğunu tahmin etmek zor değil.
Bazı üyeler faiz artışı için oy vermelerine rağmen enflasyonda artış görmek gerektiği konusuna vurgu yapmışlar toplantılarda ve ayrıca işsizlik oranındaki düşüşün fiyatları artırmayacağı endişesini paylaşmışlar. 
Tutanaklardan üyelerin enflasyon konusunda oldukça temkinli olduklarını anlıyoruz. Özellikle petrol fiyatlarında yaşanan son tur düşüş ve dolardaki yükseliş nedeniyle enflasyonda istenen yükselişin gelmeyeceği kaygısı var. Yaklaşık on yıl sonra ilk kez faiz artıran Fed bunu enflasyonun ilerde artmaya başlayacağı beklentisiyle yapmıştı. 
Bundan sonra ABD’den enflasyon verilerinin önemi bir kat daha arttı tutanakların ardından. İstihdam verileri de oldukça önemli tabi ki fakat o tarafta hedefe büyük oranda ulaşıldığı düşüncesi hakim Fed’de. Enflasyon konusunda ise hala ciddi endişeler var. İstihdamda çok büyük bir kötüleşme yaşanmadığı sürece enflasyon verileri istihdam verilerinden artık bir tık daha önemli diyebiliriz.
Bu arada Brainard ve Tarullo gibi iki güvercin üyeyi enflasyon endişelerine rağmen faiz artışı için oy vermeye ikna etme başarısını da Yellen’in Fed başkanı olarak güçlü yönetim ve liderlik becerisinin bir göstergesi olarak okuyabiliriz.
Üyelerin enflasyon konusunda bu kadar tedirgin olmaları nedeniyle tutanakların dolar üzerindeki ilk tepkisi hafif de olsa negatif oldu. Fakat hala 2016’da her biri 25 baz puanlık dört faiz artışı beklentisinde bir değişiklik yok. Bu nedenle de tepkinin kalıcı olma ihtimali bizce düşük.
Piyasalar başta bu Cuma ABD’den gelecek olan istihdam raporu olmakla birlikte istihdam ve enflasyon verilerini yakından takip edecek önümüzdeki haftalarda. Aynı zamanda bir gözümüzde yeni yılın ilk günlerinde kendini yeniden gösteren Çin kaynaklı riskler ve artan jeopolitik risklerde olacak. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.