FOMC Tutanakları: Haziran’ı Küçümsemeyin

Üç hafta önceki FOMC toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre toplantıda FOMC üyelerinin çoğu eğer ekonomik veriler gerektirirse Haziran ayında faiz artışının olası olduğunu tartışmışlar.

Bir çok üye eğer veriler ikinci çeyrekte ekonominin toparlandığına dair işaretler verirse Haziran ayında faiz artırmanın uygun olacağı kanısında. İkinci çeyreğe ait ilk ekonomik veriler bu bahsedilen toparlanmanın başladığını gösteriyor.

Birinci çeyrekte %0.5’lik büyüme sonrası şu ana kadar gelen veriler ikinci çeyrekte %2.5 üzeri bir büyümeye işaret ediyor. Fakat Haziran toplantısına neredeyse bir ay var ve daha bir çok önemli veri açıklanacak. Dolayısıyla da şu an pozitif işaretler gelmekle birlikte bundan sonra açıklanacak olan verilerin de bu toparlanma hikayesini bozmaması lazım.

Tutanaklardan çıkan diğer bir önemli nokta bazı üyelerin piyasaların Haziran faiz artışı ihtimalini doğru fiyatlamadığı görüşünde olduğu. Bu konuda zaten son haftalarda Fed üyelerinden açıklamalar geliyor. Son haftalarda konuşan bir kaç üye Haziran ayında faiz artışı gelme ihtimalinin piyasanın fiyatladığından daha yüksek olduğunu dile getirmişti.

Tabi Haziran’da faiz artışını savunanlara karşı bazı üyelerden muhalefet var. Bazı üyeler ekonomide kalıcı bir yavaşlamanın yolda olduğunu belirtmiş ve aşağı yönlü risklerin hala devam ettiğini savunmuş.

Yani aslında üç hafta önceki toplantı, sonrasında karar metninin ima ettiği kadar güvercin tonda geçmemiş. Tutanaklar bunu gösteriyor… Fakat tutanaklarda oy verme hakkı olmayan üyelerin de görüşlerinin yer aldığını belirtelim ve Lockhart, Williams, Kaplan gibi oy vermeyen üyelerin son açıklamalarından da Haziran ayına sıcak baktıklarını biliyoruz.

Üyelerin Haziran ayı faiz artışını olası görmeleri ve masada tutmalarının görülmesiyle dolar güçleniyor. Tutanaklar sonrası ALTIN 1260 altına kadar gerilerken EURUSD son dört hafta dibini zorluyor. USDTRY ise neredeyse üç ay sonra 2.99 üzerini gördü tutanakların ardından.

Bundan sonra ABD’den gelecek olan verilerin piyasa üzerindeki etkisi biraz daha arttı böylece. Her iyi veri Haziran ayı faiz artışı ihtimalini biraz daha artırarak dolara güç katacak. Diğer yandan önümüzdeki dört haftada zayıf veriler gelmesi ve büyümede yavaşlama doları zayıflatacak. Piyasaların Haziran ayı faiz artış ihtimalini doğru fiyatlamadığını ve bundan sonra Haziran faiz artış seçeneğinin daha ciddi bir şekilde konuşulmaya başlanmasıyla doların önümüzdeki haftalarda güç kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz.

Fakat bu dört haftalık yolculukta ABD’den açıklanacak olan istihdam, enflasyon, perakende satışlar, dayanıklı ürün siparişleri ve PMI gibi verilerin hayal kırıklığı yaratmaması gerekiyor uyarısında bulunalım.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.