FOMC Tutanakları Beklentileri Ne Yönde

FOMC Tutanaklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

FOMC tutanakları bu akşam yayınlanıyor ve tüm piyasa oyuncuları gibi bizler de merakla ne gibi bilgi ve mesajlar gelebileceğini bekliyoruz. Tutanaklar üç hafta önceki toplantıya ait, önce bunu bir not edelim. Yani FOMC üyeleri kararlarını verirken henüz yuan devalüasyonu yaşanmamış ve Temmuz ayı istihdam verileri gelmemişti.
İki günlük toplantı ve görüşmeler sonrası FOMC beklendiği gibi faizleri değiştirmeme kararı almıştı. Eylül ayı toplantısına ilişkin bir mesaj vermekten çekinen FOMC’nin karar metninde yaptığı en dikkat çeken değişiklik ise faiz artışları için istihdam piyasasında ‘daha fazla’ iyileşme gerekiyor ifadesinin ‘biraz daha fazla’ şeklinde revize edilmesiydi.
Tutanakların tüm numarası da bununla ilgili. Herkes FOMC’nin ‘biraz’ derken ne demek istediğini ve bu ibarenin neden eklendiğini merak ediyor. Fed’in tarih bazlı yönlendirmeden ağzının yandığını biliyoruz. Yani bugünkü tutanakların Eylül ayında kesin faiz artışı geliyor heyecanı yaratma ihtimali çok düşük. Onun yerine çeşitli ima ve nüans değişikliklerinden bir fikir edinmeye çalışacağız.
İstihdamda biraz daha iyileşmenin yanında Fed enflasyonda hedefe doğru yükselişin başlayacağından emin olmak istiyor. Yani enflasyon ile ilgili yorumlar, iyimserlik – kötümserlik derecesi, üyelerin petrol ve emtia fiyatlarında yaşanan düşüşün enflasyon üzerindeki etkileri ile ilgili ne düşündüklerini anlamaya çalışacağız.
Diğer bir önemli nokta ise global riskler. Yunanistan’ın eurodan çıkmasına ramak kalmışken bile Fed’in daha çok Çin ekonomisinde yaşanan dengesizliklerden çekindiğini hatırlıyoruz. Son zamanlarda Çin eksenli risklerin artmasına atıf yapılmış ve bu konu üzerinde uzun uzadıya tartışmalar yapılmışsa Eylül ayı için iyi bir sinyal olmaz.
Son olarak para politikasının normalleşmesi bağlamında neler konuşulduğuna dikkat edeceğiz bu akşam. Üyeler arasında normalleşmeye ilgili detaylı tartışmaların yaşanmış olması faiz artışlarının yaklaştığının önemli bir iması olur.
Forex Koçu olarak Eylül ayının %50 ihtimalle masada olduğunu düşünüyoruz ve bugünkü tutanakların bu durumu değiştirme ihtimalini düşük görüyoruz. Zaten toplantıda bu yana geçen üç haftada çeşitli FOMC üyelerinin yaptığı konuşmalardan daha güncel olarak ne düşündüklerini az çok biliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.