FOMC Tutanakları Beklentileri Raporu

Tutanaklarda Yunanistan ve Çin Vurgusuna Dikkat

Yine bir FOMC tutanakları günündeyiz ve bu raporumuzda tutanaklarda dikkat edilmesi gereken bazı noktaları inceleyelim. Tabi önce üç hafta önceki toplantıda FOMC’nin verdiği kararları ve Yellen’dan gelen yorumları bir hatırlamakta fayda var.
Faizler sabit tutulmuştu beklendiği gibi. Yıl başında Haziran ayı toplantısı ilk faiz artışı için en büyük adaydı fakat birinci çeyrekte yaşanan ekonomik yavaşlama nedeniyle Fed Haziran’ı pas geçti. Birinci çeyrekteki yavaşlamanın geçici olduğunun anlaşılması üzerine FOMC’nin son toplantıda Eylül ayı için bir sinyal yakması bekleniyor veya en azından biraz daha şahinleşebileceği öngörülüyordu.
Lakin bu sinyal gelmedi ve aslında toplantıdan çıkan en önemli sonuç da buydu. Toplantı sonrası bazı piyasa oyuncuları beklentilerini Eylül’den Aralık’a öteledi, hatta 2015’i tamamen hesaptan çıkaranlar da oldu.
Bugün gelen tutanaklardan FOMC’nin ekonomiye duyduğu güveni anlamaya çalışacağız. Yellen basın toplantısında birinci çeyrekteki zayıflama geçiciydi tamam fakat acele etmiyoruz, erken faiz artışıyla büyümeyi tehlikeye atmak istemiyoruz, daha fazla veri bekliyoruz mesajı vermişti.
Tutanakların ana teması da üç aşağı beş yukarı Yellen’in verdiği bu mesaja çok yakın olacak. Diğer yandan Yellen kuruldaki en gevşek tondaki üyelerden biri fakat tutanaklarda Lacker ve Powell gibi şahin üyelerin de fikirlerini içerecek. Yani tutanaklarda kimi şahin yorumlara karşılaşırsak şaşırmayalım.
Piyasanın merak ettiği önemli noktalardan biri Çin ve Yunanistan risklerinin kurulu ne kadar endişelendirdiği. Tutanaklar bu konuya ışık tutabilir ve bu risklere ne kadar ağırlık verirse kurul o kadar endişeli algısı yaratır. Bu da ilk faiz artış zamanlaması olarak Eylül’ü daha da tehlikeye atar.
Tutanakların dolar üzerindeki etkisini yorumların faiz artış beklentilerini ne kadar öteleyeceği üzerinden ölçeceğiz. Yunanistan ve Çin vurgusu, büyüme, istihdam, enflasyon ile ilgili temkinli yorumlar dolar üzerinde baskı yaratabilir. Fakat tutanakların riskleri hafife alması ve başta enflasyon olmak üzere ekonomiyi ile ilgili iyimser bir görünüm vermesi dolar rallisini de arkasından getirebilir.
Forex Koçu saat 20.40’da başalayacak olan FOMC tutanakları yayını ile üyelerine yorum, sinyal ve stratejileri ile destek verecek. Üyelerimiz arasında katılarak bu önemli anlarda siz de profesyonel desteğin avantajını yaşayın.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.