FOMC Tutanakları Beklentileri

FOMC Tutanaklarından Ne Beklenmeli?

Üç hafta önceki Fed toplantısının karar metni bu akşam saat 21:00’de yayınlanıyor. O toplantıda Fed’in neredeyse 10 yıl sonra ilk kez faiz artışı kararı verdiğini söylememize artık gerek yoktur herhalde.
Fed faiz artırdı tamam ama devam edecek mi? Edecekse ne sıklıkta ve büyüklükte yapılacak bu artışlar? Faiz artışları hep ‘kademeli’ olacak diyen Fed aslında kademeli derken ne demek istiyor? Piyasanın öğrenmek istediği bu ve bu akşamki tutanaklar buna ışık tutacak bilgiler içerebilir.
Bu bağlamda tutanaklardaki yorumlardan ne olursa Fed faiz artışlarını daha ağırdan alır veya ne olursa Fed faiz artışlarında daha fazla gaza basar gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.
Son toplantı ile birlikte yayınlanan nokta tablosu FOMC üyelerinin genel olarak bu sene her biri 25 baz puanlık dört faiz artışı beklediğini gösteriyordu. Bu da her iki toplantıda bir faiz artışı anlamına geliyor ve çok büyük ihtimalle de sonrasında Yellen’in basın toplantısı düzenlediği ve beraberinde ekonomik projeksiyonların yayınlandığı FOMC toplantılarında. Yani Mart, Haziran, Eylül ve Aralık toplantıları.
Ayrıca faiz artışı kararının oy birliği ile alındığını hatırlıyoruz. Yani karşıt görüşleri ile bilinen Brainard ve Tarullo gibi aşırı güvercin üyeler de faiz artışı için oy vermiş. Bu ve diğer güvercin üyelerin hangi şartlarla oy verdikleri, hangi konularda endişeli oldukları tutanakların ışık tutabileceği diğer önemli konular.
Forex Koçu her zaman olduğu bu akşamda FOMC tutanakları sırasında üyelerine sinyal, strateji, canlı yayını ve analizleri ile tam destek vermeye devam edecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.