FOMC Tutanakları Açıklandı

Ocak ayı sonundaki FOMC toplantısının tutanakları biraz önce açıklandı. Tutanaklarda piyasanın bilmediği çok yeni bir bilgi…

Ocak ayı sonundaki FOMC toplantısının tutanakları biraz önce açıklandı. Tutanaklarda piyasanın bilmediği çok yeni bir bilgi vermese de beklenenden hafif daha şahin tonda olduğunu söyleyebiliriz.

Tutanaklara göre işsizlik oranı düştükçe Fed faiz artışı için ileriye yönelik faiz yönlendirmesinde bazı değişikliklere gidebilir. Değişikliklerin az çok ne olduğu belli aslında ve Yellen geçtiğimiz haftaki konuşmasında farklı istihdam göstergelerini değerlendirebiliriz diyerek bunun sinyalini vermişti.

En çok dikkat çeken nokta bazı üye veya üyelerin faiz artışının daha erken yapılması yönünde fikir bildirmesiydi diyebiliriz. Tutanaklara bazı üyeler (büyük ihtimalle Plosser ve Fisher) faizlerin daha yakın zamanda yükseltilmesi ihtimalini masaya getirdiler. 

Tutanaklarda ayrıca bir çok üyenin her toplantıda varlık alımlarında 10 milyarlık azaltıma destek verdiğini görüyoruz. Öte yandan bazı üyeler ekonomik görünüm beklentilerden sapması durumuna varlık alımlarında azaltım sürecinde ayarlamalar yapılması gerektiğini savunmuş.

Bazı üyelerin daha erken faiz artırımını gündeme getirmesi ve bir çok üyenin her toplantıda otomatik olarak varlık alımlarında 10 milyar azaltım istemesi USD için pozitif. Bu nedenle tutanaklar sonrası USD’de hafif bir değerlenme yaşandı fakat tutanaklar nedeniyle genel yönün değişmesini beklememek lazım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.