FOMC Raporu – 28.10.2015

Fed: Aralığı Hafife Almayın

FOMC kararları biraz önce açıklandı. Beklendiği gibi faizleri değiştirmedi Fed fakat beklendiği kadar güvercin bir karar metni de yok. Son zamanlarda gelen zayıf ekonomik verilere karşı Fed’in hiç de kötümser olmadığını görüyoruz ve karar metninde yapılan değişikliklerin büyük bölümü Aralık ayını faiz artışı için ciddi bir şekilde masada tuttuğunu gösteriyor. 
Önceki toplantılarda olduğu gibi enflasyonun kısa vadede düşük kalacağını fakat orta vadede %2’lik hedefe doğru yükseleceğine dikkat çekiyor Fed. Ayrıca faizleri artırmam için enflasyonun yükseleceğinden emin olmam ve istihdamdaki toparlanmanın devam etmesi gerek diyor. Fakat tekrarlanan ifadeler değil önceki karar metnine kıyasla yapılan güncellemeler aslında bizi daha fazla ilgilendiriyor Fed’in bir sonraki adımının ne olacağını ve ne zaman olacağını kestirebilmemiz için. Peki nedir bu değişiklikler?
Öncelikle şunu söyleyelim; karar metninde Aralık’ta faizlerin artırılacağına dair net bir sinyal yok fakat bugünkü karar metninden anladığımız o ki kapı tamamen açık tutuluyor . 
Eylül ayındaki toplantıda faizleri daha ne kadar bu seviyelerde tutma kararı verirken enflasyon ve istihdam ile ilgi gelişmeleri değerlendireceğiz diyen Fed şimdi bir sonraki toplantıda faiz artırıp artırmama kararı verirken enflasyon ve istihdam ile ilgili gelişmeleri değerlendireceğiz diyor. Ufak bir nüans değişikliği gibi görünebilir fakat faiz artışı ifadesi karar metnine resmen girmiş oldu böylece ve bir sonraki toplantıya da özel bir vurgu var.
Global ekonomik ve finansal gelişmeler büyümeyi kısıtlayıcı bir etki yaratabilir ve kısa vadede enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırabilir ifadesi de tamamen metinden kaldırılmış. Yani Çin ve diğer global gelişmelerin ABD ekonomisi üzerinde yaratacağı negatif etkilerle ilgili endişeler azalmış gibi. Fed’in Eylül ayında faiz artırmamasının en büyük nedenlerinden birinin Çin endişeleri olduğunu hatırlayalım.
İstihdamdaki yükselişin son aylarda hız kaybettiğine dikkat çekiyor Fed fakat işsizlik oranının sabit kaldığını ve nette istihdam kaynaklarının kapasite altı kullanılma derecesinin azaldığını söylüyor. Yani son iki aydaki tdi artışındaki yavaşlamayı kabul ediyor fakat istihdam tarafında nette işler hala yolunda gidiyor diyor.
Geçtiğimiz toplantıda hane halkı harcamaları ve özel sektör sabit varlık yatırımlarındaki artışı ‘ılımlı’ olarak değerlendiren Fed şimdi ‘sağlam’ bir artış var diyor. 
Başta da dediğimiz gibi Fed hiç de kötümser değil ve son haftalarda piyasalarda oluşan algının aksine Aralık için kapılar ardına kadar açık. Bu arada Lacker zaten o kapıyı açmış ve içeri girmiş durumda. Geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi 25 baz puan faiz artışı istemiş Fed’in şahini Lacker.
Piyasanın kararlara verdiği tepki dolar almak oldu haliyle ve en büyük ceza euroya kesildi. 7 Ağustos sonra ilk kez 1.09 altına gerileyen EURUSD Draghi’den sonra bir tokat da Yellen’den yemiş oldu böylece. ALTIN da Fed’in gazabından nasibini aldı ve 25 dolarlık bir düşüşle 1150’lere kadar çekildi. USDTRY ise iki hafta sonra ilk kez 2.93 seviyesini selamlıyor şu anda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.