FOMC Raporu – 17.09.2015

FLAŞ: Fed Faizleri Değiştirmedi!

Merak ve heyecanla beklediğimiz Fed kararları açıklandı ve Fed piyasanın büyük bölümünün beklediği gibi faizleri sabit tuttu. Oy veren 10 üyeden sadece Lacker 25 baz puan faiz artışı için oy kullandı. Hemen karar metnine bir bakalım.
Fed büyümenin ılımı bir hızda devam ettiğini, hane halkı harcamaları ve özel sektör yatırımlarının arttığını düşünürken ihracatın zayıf kaldığını söylüyor. Konut sektöründe iyileşmenin devam ettiğine dikkat çekiyor Fed.
İstihdam kaynaklarının kapasite altı kullanımının bu sene azaldığını ve enflasyonun uzun vadeli hedefinin altında sürdüğüne vurgusu devam ediyor ve son zamanlarda yaşanan ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyetleri bir süre sınırlayabilir ve bu da enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırabilir Fed’e göre.
Fed yine önceki toplantılarda olduğu gibi faiz artışı için enflasyonun yükseleceği konusunda emin olmak ve istihdamda daha fazla iyileşme görmek istediğini tekrarlıyor.
Yani önceki karar metnine göre çok önemli farklar yok. En dikkat çeken fark son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmelerin faaliyetleri sınırlayabileceği ve bunun da enflasyon üzerindeki baskıyı artırabileceği ifadesi. Fakat bu şartlarda da ekonomik büyümenin ılımlı seviyelerde olacağını ve istihdam göstergelerinin hedefler doğrultusunda gelişmeye devam edeceğini ekliyor. Ayrıca uluslararası gelişmelerin takip edildiğine dair yeni bir ifade var karar metninde.
Faiz artışı yok, ileriye dönük faiz artışı mesajı yok ve şahin tonda açıklamalar yok. Dolayısıyla dolar için negatif ve baskı devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.