FOMC Raporu Neler Anlatıyor? – 17.02.2016

FOMC Tutanaklarından Ne Beklenmeli?

26 – 27 Ocak’taki FOMC toplantılarının detaylarını bu akşam tutanaklar sayesinde öğreneceğiz. Aralık ayında faiz artıran Fed Ocak ayındaki toplantıyı pas geçmişti ve global piyasalarda artan volatilite ile düşük enflasyon nedeniyle 2016’daki faiz artırımları da tehlikeye girmiş durumda.
Bugünkü tutanaklar da tam olarak bununla, yani 2016’da Fed’in faiz artışı konusuna nasıl baktığı ile ilgili. Aralık ayındaki karar metninden global risklerle ilgili ifadeyi kaldıran Fed Ocak ayındaki karar metnine benzer bir ifadeye yer vermişti tekrar. Tutanaklarda ilk olarak tekrar ortaya çıkan bu global risklerle ilgili Fed’in ne kadar kaygılı olduğunu anlamaya çalışacağız.
İkinci önemli nokta enflasyon. Karar metninde enflasyonun yakın vadede düşük kalacağına fakat orta vadede petrol etkisinin ortadan kalkmaya başlaması ve istihdam piyasasının daha da güçlenmesiyle %2’lik hedefe doğru yükselmesini beklediğini paylaşmıştı Fed.
Son olarak negatif faiz oranları ile ilgili toplantıda her hangi bir fikir alış verişi yaşanıp yaşanmadığı piyasaların öğrenmek istediği başka bir konu. Geçtiğimiz hafta senatoda yaptığı konuşmada gerekmesi taktirde kullanmaları durumunda ne kadar uygulanabilir olduğunu görmek için çalışmalar yapıyoruz demişti Yellen negatif faizlerle ilgili olarak. Toplantılarda negatif faizlerin gündeme gelmiş olması ve konuşulanlar Fed’in negatif faizler konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösterir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.