FOMC Raporu – 17.02.2016

FOMC Tutanakları Ne Diyor?

Fed’in Ocak ayında düzenlediği toplantının tutanakları yayınlandı. Detaylara baktığımızda bir çok üyenin aşağı yönlü risklerin arttığına dikkat çektiğini görüyoruz. Bununla birlikte üyelerin büyük bir çoğunluğu iş gücü piyasasının kuvvetli olduğu konusunda hem fikir.

Çin’le ilgili endişeler de devam ederken, Fed’in orta vadede %2’lik enflasyon hedefine ulaşılmasını beklediğini görüyoruz tutanaklarda. ABD ekonomisinde de ılımlı büyümenin devam etmesi bekleniyor ve petrol fiyatlarının üzerindeki baskıdan kurtulmasıyla enflasyonun yükseleceğini beklentisi var.
Güçlü doların da enflasyon üzerinde etkisinin kalıcı olmayacağını düşünülüyor. Son dönemde piyasalarda yaşanan kaos ortamının ve emtia fiyatlarındaki düşüşün ekonomi üzerinde yarattığı risklere dikkat çekildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca önümüzdeki dönemde gelecek olan verilerin de yakından takip edilmesi gerektiğini ve faiz artırım için beklenen iyileşmelerin yaşanması gerektiğini konusunda konuşmuş FOMC üyeleri.
Tutanaklar yeni bir bilgi veya Mart ayındaki toplantı ile ilgili de önemli bir ipucu içermemesinden dolayı piyasalarda önemli bir etki yaratmayı başaramadı. Pariteler şu anda tutanaklar öncesi seviyelerine çok yakınlar. Önümüzdeki dönemde biz de ABD’den gelecek olan verileri ve Çin tarafında yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.