FOMC Raporu – 16.12.2015

FLAŞ! FED’DEN BEKLENEN FAİZ ARTIŞI GELDİ

Fed beklendiği gibi faizleri 25 baz puan artırdı. Oy birliği ile alındı faiz artışı kararı. Yani Fed’in en güvercinleri Tarullo, Brainard, Dudley ve Evans gibi isimler de faiz artışı için oy vermiş.

Beklendiği gibi faiz artışlarının kademeli olacağına dikkat çekiliyor. Nokta tablosu dediğimiz Fed üyelerinin önümüzdeki üç yıl için öngörülerini içeren tabloda 2016 sonu faiz öngörülerinin ortalaması Eylül’de olduğu gibi %1.4 seviyesinde. 2017 sonu faiz öngörüleri ortalaması %2.625’den %2.375’e, 2018 sonu ortalaması ise %3.375’den %3.25’e inmiş durumda. Uzun vadede faizlerin ise Eylül’de olduğu gibi %3.5’de denge bulacağını öngörüyor Fed üyeleri.

Yani sabah paylaştığımız raporda verdiğimiz senaryolardan birincisine çok yakın bir durumla karşı karşıyayız. 25 baz puan artış geldi fakat Fed artışların kademeli olacağına dikkat çekerek artışın etkisini dengelemeye çalışıyor.

Şimdi dikkatler biraz sonra basınının karşısına geçecek olan Yellen’dan gelecek olan açıklamalarda. Yellen’in faiz artışlarına rağmen para politikası şartlarının hala gevşek kalacağına, faiz artışlarının kademeli olacağına ve izlenecek yolun verilere bağlı olacağına dikkat çekerek faiz artışının getirdiği endişeleri dengelemesi bekleniyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.