FOMC Öncesi Son Asya Seansında Yaşananlar – 14 Haziran 2017

Asya Seansında Çin ve Yeni Zelanda'dan Veriler

FOMC kararlarına artık saatler kaldı. Dün başlayan toplantının sonuçları bugün TSİ 21.00’de açıklanıyor. 25 baz puan faiz artışına artık kesin gözüyle bakılıyor ve piyasalar daha çok ileriye dönük faiz öngörülerindeki değişiklikler ve Başkan Janet Yellen’in basın toplantısındaki açıklamalarıyla yön bulacak.

FOMC kararları öncesi son Asya seansında Çin ve Yeni Zelanda’dan önemli veriler açıklandı. Çin’den yayınlanan verilere göre sanayi üretimi Mayıs ayında %6.5, sabit sermaye yatırımları %8.6, perakende satışlar ise %10.7 artmış. Üç rakam da beklentilere çok yakın.

Yeni Zelanda ise birinci çeyrek cari denge raporunu yayınladı ve buna göre 0.25 milyar ile beklentinin dört biri cari fazla verilmiş. Cari açığın GSYİH’ya oranı ise birinci çeyrekte %2.7’den %3.1’e yükselmiş. Zayıf ihracatın beklenti altı cari fazlanın temel nedeni olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en büyük yatırım bankası JP Morgan, Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz beklentilerini değiştirdi. Daha önce RBA’nın 2017’nin ikinci yarısında faiz indirmesini bekleyen JP Morgan şimdi 2018 ilk yarıda faiz artışı bekliyor. JP Morgan, 2018 ilk yarının sonuna kadar RBA’nın toplamda 50 baz puan faiz indireceğini öngörüyor.

Bu arada geçtiğimiz haftaki İngiltere seçimlerinin yankıları devam ediyor. Muhafazakarlar’ın çoğunluğu kaybetmesi uzmanlar tarafından sert Brexit ihtimalini azaltan bir faktör olarak değerlendirilirken Almanya Maliye Bakanı Schaeuble ve Fransa’nın çiçeği burnunda başkanı Macron kararını değiştirmesi durumunda AB’nin kapısının her zaman İngiltere’ye açık olduğunu belirttiler.

Asya borsalarında karışık bir görüntü var. Avustralya ASX %1.0, Hindistan SENSEX %0.17 yükselirken Çin Şangay endeksi %0.75 ekside ve Japonya Nikkei, Hong Kong HSI ile Güney Kore KOSPI endeksleri yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.