FOMC Kararları Sonrası Yellen Neler Söylüyor? – 14 Aralık 2016

Yellen'ın Açıklamaları ve Dolar

FOMC kararları sonrası mikrofon başına geçen Janet Yellen konuşmasına başladı. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde enflasyonun %2 olan hedefe ulaşmasını beklediğini dile getiren Yellen Fed yetkililerinin ılımlı büyüme beklediğini belirtti.

Enflasyon beklentilerinin ise makul derecede düşük kalmaya devam ettiğini söyleyen Yellen kademeli faiz artışlarının Fed’in nokta tablosu projeksiyonlarıyla uyumlu olduğunun altını çizdi. Yellen açıklamalarının devamında ise istihdam koşullarının ise önümüzdeki dönem gelişmeye devam etmesini bekliyoruz dedi.

Soru-cevap kısmında faiz artışlarının ekonomiye duyulan güveni işaret ettiğine değinen Fed Başkanı faiz oranlarının düşük kalmasını verimlilikteki zayıf büyümeye bağladığını söyledi. Yellen ayrıca Para politikası kararlarının ise ekomonik görünümü nasıl etkilediği konusunda karar vermek için henüz erken dedi.

Trump ile ilgili gelen soruya ise bugünkü toplantıda yeni ABD yönetiminin politikaları üzerine konuştuklarını söyleyen Yellen 4 yıl boyunca başkanlık görevini sürdüreceğini belirtti. Kısaca toparlayacak olursak Yellen hanımefendi kararlardan sonra bilmediğimiz çok da önemli bir açıklamada bulunmadı ve bugün piyasalar 2017’deki 2 faiz artışı beklentilerinin 3’e yükseltilmesini fiyatlıyor ve Dolar’ın değer kazandığını görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.