FOMC Kararları Raporu – 29.04.2015

Fed O Kadar da Karamsar Değil

FOMC Nisan ayı kararları açıklandı. Birinci çeyrekteki zayıflamayı geçici faktörlere bağlıyor Fed ve birinci çeyrek sonrası ılımlı büyüme ve istihdam artışının devam etmesini bekliyor. 
Hemen karar metninden önemli başlıkları inceleyelim;
Büyüme
Mart ayındaki toplantıdan sonra gelen veriler büyümenin kış aylarında kısmen geçici faktörlerin etkisiyle yavaşladığını gösteriyor. Birinci çeyrekte büyüme yavaşlasa da FOMC ekonomik faaliyetlerin ılımlı bir hızla büyümesini bekliyor.
Enflasyon
Enflasyon düşmeye devam ediyor söylemi enflasyon hedefin altında devam ediyor şeklinde güncellenerek enflasyonda dipten başlayan toparlanma kısmen kabul edilmiş. İstihdam piyasasında iyileşmenin sürmesi ve enerji fiyatlarındaki düşüşün ile düşük ithalat fiyatlarının geçici etkisinin ortadan kalkmasıyla enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselmesi bekleniyor.
İstihdam
İstihdamdaki artış ılımlılaşırken işsizlik oranı sabit kaldı. Göstergeler istihdam kaynaklarının kapasitesinin altında kullanımı ile ilgili önemli bir değişikliğe işaret etmiyor. Ekonomik faaliyetlerle birlikte istihdam piyasası göstergeleri de hedefe doğru hareket etmeye devam edecek.
Fed ayrıca faizleri artırmak için enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselmeye başladığına dair güven vermesi ve istihdamda artışın devam etmesi şartlarını tekrarlıyor. Dolar ile ilgili bir yorum ise dikkat çekmiyor.
Gecenin ana mesajı ‘Fed ilk çeyrekteki zayıflamanın geçici olduğunu düşünüyor ve büyük bir karamsarlık yok’. Yani beklenen kadar karamsar ve güvercin değil Fed. Haziran’dan sonra Eylül ayı da seçeneklerden elenebilir kaygısında olanları rahatlatan tonda yorumlar var. İlk aşamada dolar için pozitif fakat önemli dirençlerin aşılmasıyla EURUSD, GBPUSD, AUDUSD gibi paritelerin yakaladığı yukarı iştahı kırmakta yetersiz olabilir.
Forex Koçu gün içinde GBPUSD’deki yükselişi sinyal ve stratejileriyle fırsata çevirmekle yetinmedi FOMC kararları sonrası USDJPY’deki hareketleri de sinyaliyle tahmin etmeyi bildi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.