FOMC Kararları ALTINı Nasıl Etkileyecek ?

Bugün piyasaların gözü kulağı FOMC kararlarına çevrilmiş durumda. Kafalardaki en önemli sorulardan biri ise ALTINın kaderine ne olacağı. Son günlerde ALTINda ayılar ve boğalar pusuda bekliyor olsa da bugün kritik kararlar öncesi yaşanan yükseliş ile birlikte 1329 bölgesinin test edildiğine şahit olduk.

Bugün ayrıca ABD’den önemli veriler de açıklandı. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri -%0.5 ile beklentiden kötü gelirken, askıdaki konut satışları da %0.2 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen verilerin beklenti altı kalması tabi ki USD için negatif oldu ancak asıl sözü bu akşam FOMC üyeleri söyleyecek.

Fed’in ekonomi ile ilgili olumlu yorumlarda bulunur ve faiz artışları için önümüzdeki ayları işaret ederse sarı metal üzerinde çok büyük bir baskının oluştuğunu görebiliriz. Bu durumda aşağıda 1320 ve 1300 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Tam tersi senaryoda ise güvercin bir Fed ile karşı karşıya kalırsak ALTINda yaşanacak olan yükselişlerde 1330 ve 1337 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.