FOMC Gününe Hoş Geldiniz – 15 Mart 2017

Fed Öncesi Son Asya Seansında Neler Yaşandı?

Haftalardır beklediğimiz FOMC günü geldi. Akşam saat 21.00’de faiz kararı ile birlikte projeksiyonlar yayınlanıyor ve 21.30’de Başkan Yellen’ın basın toplantısı var. Daha önceki bir çok raporumuzda bir çok kere dile getirdiğimiz gibi 25 baz puanlık faiz artışına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Asıl merak edilen dot plot denen ve FOMC üyelerinin faiz öngörülerini içeren nokta tablosunda yapılacak değişiklikler. Ayrıca karar metnindeki güncellemeler ile Yellen’ın basın toplantısındaki yorumları piyasa tarafından yakın takip edilerek ileriye dönük para politikası ile ilgili ipuçları aranacak. FOMC kararları ve piyasa üzerindeki olası etkileri ile ilgili detaylı raporumuz gün içinde sizinle olacak. Şimdi gelin piyasalar FOMC gününe nasıl başladı ondan bahsedelim.

Asya seansında ikincil önemde veriler açıklandı. Yeni Zelanda cari açık dördüncü çeyrekte 5.0 milyardan 2.34 milyara gerilerken Avustralya’da Westpac tüketici güven endeksi bu ay %0.1 artmış. Diğer yandan Japonya Ocak ayı sanayi üretiminin %-0.8’den %-0.4’e revize edildiğini görüyoruz.

Çin Başbakanı Li Keqiang yaptığı konuşmada kur rejimi reformlarına devam edeceklerini ve ihracatı desteklemek için kurlara değer kaybettirmek istemediklerini belirtti. Keqiang ‘istikrarlı bir yuan global para sistemine katkı sağlar’ ifadesini kullanırken Çin’in döviz rezervlerinin dış borcu ve ithalatı karşılamak için yeterli olduğunu söyledi.

FOMC öncesi son Asya seansında çok önemli bir hareket yoktu. Asya tarafındaki yatırımcılar da Fed’i beklemeye geçmiş durumda. Japonya Nikkei endeksi %0.17 kan kaybı yaşarken Çin endeksleri ortalamada yataylar. Diğer yandan Avustralya ASX %0.26 yükselirken Hong Kong HSI aynı oranda geride şu anda. Güney Kore KOSPI ise yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.