FOMC EURUSD ve GBPUSD’yi Nereye Götürür? – 2 Kasım 2016

EURUSD ve GBPUSD Ne Olur?

FOMC kararlarına artık sayılı saatler kaldı ve kararlar öncesi Euro ve Pound’a kısaca değinmeden geçmeyelim. Bugün Euro Bölgesi’nden açıklanan PMI verilerine göz atacak olursak İspanya’dan imalat PMI’ın 53.3 ile beklentilerden fazla artış gösterdiğini ve Fransa’da 51.8 beklentilerden iyi geldiğini görüyoruz.

Bununla birlikte İtalya’dan imalat PMI 50.9 ile beklentilerin altında kalırken Almanya’da 55.1’den 55.0’a gerilemiş. Euro Bölgesi’nde ise 53.5 ile beklentilerin altında bir artış yaşandığını görüyoruz. Ancak gelen verilerden ziyade Dolar endeksinin baskı altına girmesi ile EURUSD’de yaşanan yükseliş devam ediyor.

Bu akşam Dolar üzerindeki baskının sürmesi ile birlikte yukarıda 1.1160 ve 1.1200 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.1030 ve 1.0950 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

İngiltere’den ise inşaat PMI 52.6 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken GBPUSD’deki yükselişe destek olmuş durumda. Ancak İngiltere ekonomisi için asıl önemli olan hizmetler PMI yarın açıklanıyor ve ardından da İngiltere Merkez Bankası kararları açıklanacak. Yani Sterlin için çok kritik bir gün bizleri bekliyor bizden söylemesi…

GBPUSD 1.2320 direncini zorluyor ve buranın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yükselişlere 1.24 ve 1.2450 bölgelerinde pusuda bekleyen satıcılardan bir miktar tepki gelebilir. Yönün yeniden aşağı dönmesi halinde ise 1.2230 ve 1.2150 seviyeleri önemli destekler.

Bugün FOMC beklentileri raporumuzda da paylaştığımız gibi Fed’in geçen yıl olduğu gibi Aralık ayına yönelik net bir sinyal vermesi iki parite üzerindeki baskıyı yeniden artırabilir. Aksi takdirde toparlanmanın bir miktar daha devam ettiğine şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.