FOMC Beklentileri Raporu – 29.07.2015

FOMC Kararları Doları Nasıl Etkiler?

Dün başlayan FOMC toplantıları bugün sona eriyor ve saat 21.00’de kararlar açıklanacak. Bugün faiz artışı gelme ihtimali yok denecek kadar az fakat bu sene sonuna kadar en az bir faiz artışı yapması bekleniyor Fed’in.
Bugünkü kararlar neden önemli?
Yellen’in iki hafta önceki kongre toplantısında da söylediği gibi Fed bu sene sonuna kadar faiz artışı için ekonomide uygun şartların oluşmasını bekliyor. Yani Fed bu sene faiz artışı yapmaya hazırlanıyor fakat hangi toplantılarda ve kaç faiz artışı geleceği konusu hem Fed için hem piyasalar için bir bilinmez. 
Bugünkü karar metninden piyasayı faiz artışlarına hazırlayan 2004’dekine benzer bir yönlendirme eklenirse bir sonraki toplantıda (Eylül) ilk faiz artışı, Aralık’ta da ikinci faiz artışı var algısı oluşabilir piyasada.
Yani bugünkü toplantı tamamen sonraki toplantılara yapılacak atıflar açısından çok önemli. Karar metninde Eylül ayı faiz artışı için kapıyı açacak herhangi bir güncelleme bu sene iki faiz artışı geliyor beklentisi yaratacak. 
Peki ne tür güncellemeler?
Fed’in faiz artışına ikna olması için istihdamda toparlanmanın devam etmesini ve enflasyonun hedefe doğru yükselişine başlayacağı konusunda emin olmayı istediğini biliyoruz. Bu nedenle istihdam ve enflasyonla ilgili yorumlara gelecek güncellemeler mercek altında olacak.
Fed istihdam piyasası kaynaklarında hala kapasite altı kullanımın devam ettiğini düşünüyor. En son karar metninde bununla ilgili ifadeye küçük bir güncelleme gelmişti eğer bu toplantıda bu ifade tamamen kaldırılır veya kapasite altı kullanımın sona erdiğine dair bir ifade eklenirse Eylül ayı için sinyal olur.
Enflasyonda ise istihdamda sıkılaşmanın artması ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisinin ortadan kalklamaya başlamasıyla %2’lik hedefe doğru yükselişin başlamasını bekliyor Fed. Burada önemli olan Fed’in son zamanlardaki maaş artışlarından ne kadar tatmin olduğu ve petrol fiyatlarındaki son düşüş ile ilgili ne düşündüğü.
Son toplantıdan bu yana gelen veriler ne anlatıyor?
17 Haziran’daki toplantıdan sonra Haziran ayı istihdam raporu yayınlandı. İstihdamda 200 bin üzeri bir artış artık standart hale gelmiş durumda, işsizlik oranı da kriz öncesi seviyelere çok yakın. En son gelen haftalık işsizlik başvuruları da son 42 yılın en düşük seviyelerinde. Bu göstergeler çok iyi bir hikaye anlatırken maaşlar ve iş gücüne katılım oranı gibi Fed’in son zamanlarda daha önem vermeye başladığı göstergelerde ise farklı bir tablo var. 
Ortalama maaşlarda artış %2.0 beklentinin çok altında kalırken, iş gücüne katılım oranında da önemli bir düşüş yaşandı Haziran’da. Yani ABD ekonomisi istihdam yaratıyor fakat istihdamda istenen sıkılaşma henüz maaşlara yansımış değil. Maaşların çekirdek enflasyonun en önemli belirleyicilerinden biri olduğunun altını çizelim.
Çekirdek TÜFE %1.8 ile 17 Haziran’da olduğu seviyede. Diğer yandan Fed’in enflasyon göstergesi olarak daha önem verdiği PCE fiyat endeksi %1.3’den %1.2’ye gerilemiş durumda.
Biz ne bekliyoruz?
Son toplantıdan bu yana gelen veriler karar metninde istihdam ve enflasyon ile ilgili değerlendirmelere Eylül’de faiz artışı gelecek algısı yaratıcı güncellemeler yaptıracak kadar iyi değil bizce. İstihdamda iyileşmeyi övebilir Fed fakat maaşlardaki artış memnun edici seviyelerde değil ve enflasyonda henüz yukarı yönlü bir hareketlenme emaresi yok. Son zamanlarda yaşanan yeni petrol düşüşü de Fed’in gözünden kaçmayacaktır.
Yani Fed büyük ihtimalle veri bazlı yönlendirmesine devam edecek ve mümkün olduğu kadar herhangi bir tarihe kendini bağlamaktan kaçınacak. Tabi bugün Eylül için net bir sinyal gelmemesi Eylül için kapı tamamen kapalı anlamına gelmiyor. 17 Eylül’deki toplantıda Fed’in elinde iki set istihdam raporu daha, kritik enflasyon verileri ve ikinci çeyrek büyüme verisi olacak. Özellikle maaşlar ve enflasyonda güçlenme ile Eylül tekrar oyuna dahil edilebilir Fed tarafından.
Dolar üzerindeki etkisi ne olur?
Fed’in karar metninde Eylül ayı için hazırlık mesajları çıkmaması dolarda geri çekilmeye neden olabilir. EURUSD, GBPUSD, AUDUSD, NZDUSD gibi paritelerde toparlanmanın devamı anlamına geliyor bu. USDTRY, USDJPY, USDCHF gibi paritelerde ise gerileme görebiliriz.
Fakat İngiltere’yi bir yana koyarsak ABD hala ekonomik göstergelere baktığımızda gelişmiş ülkelere arasında en sağlıklı resmi çiziyor ve bu sene içinde en az bir faiz artışı hala masada olacak. Ayrıca dediğimiz gibi bugün bir sinyal gelmemesi Eylül için kapı tamamen kapalı anlamına gelmeyecek. 
Yani kısa vadeli dolar baskısı yaratsa da orta vadede tekrar havanın dolar lehine dönme ihtimali yüksek bizce. TRY gibi bazı para birimleri için Fed kararlarından bağımsız iç risklerin fiyatlamalarda ağır basmaya devam edeceğini de hatırlatalım.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.