FOMC Beklentileri Raporu – 17.06.2015

FOMC Kararları Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bir zamanlar piyasaların ilk faiz artışı için favorisi olan Haziran ayı FOMC toplantısı dün başladı ve bugün saat 21.00’de kararlar açıklanıyor. 21.30’da ise Yellen basının karşısına geçecek.
Birinci çeyrekte yaşanan soğuma nedeniyle Fed’in bugünkü toplantıda faiz artırma ihtimali yok denecek kadar az. Piyasanın şimdiki favorisi Eylül ayı ve genel beklenti bu sene sonuna kadar iki faiz artışıyla Fed’in faiz artışı döngüsünü başlatması.
Fed Faiz Artışı İçin Ne İstiyor?
Karar metninde de vurgu yapıldığı gibi Fed’in faiz artışlarına başlamak için koyduğu iki şart var. Birincisi istihdamdaki toparlanmanın devam etmesi, ikincisi ise enflasyonda yükselişin başladığına güven duymaları. 
Son FOMC toplantısından bu yana iki istihdam raporu geldi; Mayıs ve Nisan. İki ayın istihdam değişimi ortalaması 250 bin. Yani Mart ayındaki 85 bin bir defaya mahsus, geçici nedenlerin ortaya çıkardığı bir rakam. İşsizlik oranı %5.5, maaşlarda artış ise yıllık bazda %2.3. Hiç de fena rakamlar değil.
Enflasyon tarafında baktığımızda ise Fed’in dikkate aldığı gösterge olan çekirdek PCE fiyat endeksinin son toplantıdaki seviyesi %1.3’den %1.2’ye gerilediği görülüyor. Çekirdek TÜFE ise %1.8 seviyesinde sabit.
Yellen Ne Der?
Son zamanlarda gelen veriler birinci çeyrekteki yavaşlamanın tahmin ettiğimiz gibi geçici faktörler nedeniyle olduğunu gösteriyor temalı bir konuşma olabilir. İstihdam kaynaklarının kapasitesinin altında kullanılıyor söyleminde daha iyimser bir güncelleme gelirse sürpriz olmaz. Enflasyon konusunda ise Fed’in geçici faktörlerin etkisinin ortadan kalkmasıyla birlikte %2’lik hedefe doğru yükselecek görüşünü değiştirmesine neden olacak bir durum yok. 
Yellen yine faiz kararı verilere bağlı diyecek fakat birinci çeyrekteki soğuma geçici faktörlere bağlıydı ve Eylül dahil normalizasyona bu sene içinde başlamak makul çerçevesinde mesajlar verebilir.
Peki Başka Nelere Dikkat Edilmeli?
Son karar metninde dolar ile ilgili çok önemli bir yönlendirme yoktu. Dolar endeksi şu anda Nisan sonundaki toplantı sırasında bulunduğu seviyelerde. Yani yine doların aşırı güçlüğü olduğundan şikayet etmeyecek Fed büyük olasılıkla.
Diğer yandan köprü anlaşmanın sona ermesine iki haftadan az kala Yunanistan krizinde tünelin sonunda ışık görünmemesi Fed’in de bu konu ile ilgili durum değerlendirmesi yapmış olabileceğini düşündürüyor. Yani Yunanistan krizinin yarattığı riskler ile ilgili yorumlar görebiliriz.
Dolar Nasıl Etkilenir?
Son haftalarda gelen istihdam ve perakende satışlar dahil iyi verilere rağmen bir türlü beklenen çıkışı yapamayan doları Yellen’den gelecek olan iyimser açıklamalar ateşleyebilir. Özellikle piyasayı faiz artışına hazırlar tondaki açıklamalarla birlikte doların diğer para birimlerine karşı bir kaç destek/direnç seviyesini kırması zor olmaz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.