Fitch’in Değerlendirmesi ve Dolar – 19.08.2016

Fitch Doları Nasıl Etkiler?

Bugün TL açısından kritik bir gün ve Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. Fitch kredi notumuzu BBB- ile yatırım yapılabilir seviyede ve görünümü ise durağanda tutuyor. Hatırlayacağımız gibi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından S&P BB+ olan notumuzu BB’ye düşürmüş ve görünümü de negatife çekmişti. Kararın hemen ardından Dolar/TL’de tarihi zirveye şahit olmuştuk.

Ardından 5 Ağustos’ta Moody’s not değerlendirmesini pas geçtiğini açıkladı. Bugün de Fitch’ten beklentiler kredi notunun ve görünümün değiştirilmeyeceği yönünde. Hatta yine Moody’s’in yaptığı gibi Fitch de not değerlendirmesini pas geçebilir. Yani bugün en şaşırtıcı karar Fitch’in not düşürmesi olacak gibi gözüküyor.

Bu senaryonun gerçekleşmesi ile Lira’da sert bir değer kaybı yaşanabilir. USDTRY’de yaşanacak olan yükselişlerde 2.95 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. İyimser senaryoyu düşünürsek yani Fitch herhangi bir değişikliğe gitmez veya pas geçme kararı alırsa kurda 2.9150 ve 2.90’lar destek olarak takip edilebilir.

Darbe girişiminin ardından Türk bankaları üzerindeki risklerin arttığına dikkat çeken Fitch, Türkiye’nin yerel para birimi cinsinden kredi notunu BBB- seviyesine çekmişti. Ancak bu değişikliği bize özel değil aynı anda 22 ülkenin not görünümünde de değişiklik yapmıştı ve asıl baz alınan kredi notu yabancı para birimi cinsinden olduğu için kararın piyasalarda önemli bir etkisi olmamıştı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.