Fitch Sonrası Dolar Ne Olur?

Haftanın ikinci işlem gününde güne dün akşam gelen Fitch gelişmeleriyle başlıyoruz. Ayrıntıya bakarsak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 20 Türk bankasının notunu indirdi. Ayrıca, 12 bankanın finansal kapasite notunu indirdi. Fitch, not indirimlerine neden olarak bankaların varlık kaliteleri, performans riskleri, likidite ve fonlama gibi konularda yapılan değerlendirmelerin olduğunu belirtti. Ayrıca dün açıklanan yurtiçi PMİ rakamı da 42.70 seviyesinde en düşük seviyeyi görürken, bu iki gelişmeye karşı TL’nin oldukça güçlü durduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik 6.00 seviyesinin altında kapanış yapması da TL açısından önem arz etmekte. Bunun yanında daralmaya işaret eden veriler ve Çarşamba günü gelecek olan enflasyon rakamı parite açısından önem arz edecektir. Ekonomi konusunda dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları da takip edildi,

– Ekonomimizi yeniden dengeye kavuşturmaya başladık.
– Gelin ekonomimizi birlikte büyütelim, milletimize birlikte hizmet edelim.
– (Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Elbette her geçiş dönemi gibi, bu süreçte de birtakım sıkıntılar yaşanıyor olabilir. Tespit ettiğimiz her sıkıntıya anında müdahale ediyor ve hemen hal yoluna koyuyoruz. Ancak ekonomide, asla hak etmediğimiz ve ülkemizin gerçek durumunu kesinlikle yansıtmayan dalgalanma, bu tür sıkıntıların daha çok göze batmasına yol açıyor.
– Gece yarısı operasyonlarıyla ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Allah’ın izniyle bu saldırıyı da atlatma yolunda ilerliyoruz.
– Halkbank davası eşi benzeri görülmemiş bir hukuksuzluk
– Bir rahibi bahane eden anlayışla hukuk içinde mücadele edeceğiz  ve son olarak Türkiye kimseden para talep etmiyor diyerek İMF söylentilerine karşı bir cevap niteliğinde oldu.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.9673 seviyesini aşağı yönlü kırması paritenin aşağı yönlü baskısını artırmış durumda. Uzun süredir belli seviyenin altında kalmaması paritenin teknik açıdan TL pozitif olmasına neden oluyor. Geri çekilmelerin devam etmesi halinde 5.8762, 5.8149 ve 5.6614 destek seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.9893, 6.0290 ve 6.0588 direnç noktaları takip edilebilir.

Avrupa tarafında ise İtalya riski piyasalarda endişe oluşturmaya devam etmekte. İtalyan bankalarının yüksek miktarda İtalyan tahvili bulundurması da finans sektörü üzerinde baskı yaratsa da ECB tahvil alım programı ile ciddi bir risk oluşturmaması bekleniyor ve bugüne kadar da o şekilde gerçekleşti. İtalyan bütçe açığının milli gelire oranının %2.4 beklenmesi ve Avrupa birliği tarafından bu oranın yüksek bulunması Euro tarafında baskı yaratırken, üstüne bu sabah gelen Dolar pozitif hareket ile Euro’nun yoğun satış yemesine sebep olmakta. Bugün Avrupa tarafında ÜFE rakamları ve Maliye bakanları toplantısı takip edilecektir.
ABD tarafında ise dün İSM  ISM İmalat Endeksi Eylül’de 59.8 olarak gerçekleşti.Beklenti 60’tı.Endeks önceki ay 61.3 değerini almıştı. Yeni siparişler endeksi 65.1’den 61.8’e düşerken istihdam endeksi 58.8 ile Şubat’tan beri en yüksek seviyeye çıktı. ISM verisi, istikrarlı talep ve düşük vergilerle sektörün güçlü biçimde büyümeye devam ettiğini gösteriyor. NAFTA anlaşmasının yeni oluşumu olan USMCA anlaşması ise Trump açıklamasına göre kasım ayında imzalanacak.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak satış sonrası kırılan 1.5531 seviyesi sonrası 1.15279 ve 1.14669 destek seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.16141, 1.16499 ve 1.17109 direnç noktaları takip edilebilir.

Son olarak bu sabah Avustralya Merkez Bankası faiz kararı takip edildi ve beklendiği üzere faizleri %1.50 seviyesinde tutan bankanın kararı sonra Avustralya Dolarında yoğun satış baskısı gördük. İçeriğine bakarsak soğuyan ev fiyatları ile birlikte önümüzdeki yılın ortasına kadar bir faiz artırımı beklenebilir ayrıca Asya’da Çin piyasaları milli gün sebebiyle kapalı olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.