Finlandiya’da Hiç Bir Parti Euro’dan Ayrılmak İstemiyor

Sabah Çok Önemli Bir Veri Gelmedi Fakat Kritik Açıklamalar Vardı

Veriler açısından durgun bir gün fakat açıklamalar açısında yoğun bir sabah yaşıyoruz. Finlandiya başbakanı, Almanya maliye bakanı ve BoE’nin yeni üyesi McCafferty’den açıklamalar vardı bu sabah.

Finlandiya başbakanı Madrid’de yaptığı konuşmada İspanya’nın daha düşük faizleri hak ettiğini ve Finlandiye meclisindeki hiç bir partinin Euro’dan çıkmayı istemediğini açıkladı. Zaman zaman keskin açıklamaların geldiği Finlandiya’dan bu sefer daha yapıcı açıklamalar gelmiş olması piyasayı da hoşnut etti.

Almanya maliye bakanı Schaeuble’den gelen açıklamalar ise piyasayı pek mutlu etmedi. Schaeuble, Euro krizi henüz bitmedi ve daha aylarca devam edecek dedi. Sonrasında ise Almanya ekonomisi daha yavaş genişliyor ve dış şoklara karşı artık daha kırılgan diye ekledi.

Son olarak BoE PPK’da Posen yerine geçen McCafferty ilk önemli açıklamalarını yaptı. McCafferty varlık alımı kararından önce ekonomik görünüm ile ilgili daha fazla veri görmek istiyorum dedi. Ayrıca, mevcut ekonomik şartlar altında faizlerin beklenenden daha uzun süre düşük seviyelerde kalmasının gerekebileceğini ifade etti çiçeği burnunda BoE üyesi. McCafferty son olarak Euro krizi ile ilgili belirsizliklerin İngiltere ekonomisi üzerindeki negatif etkilerine dikkat çekti.

Önemli açıklamaları özetledikten sonra sabah gelen verilere bakalım. İngiltere’den beklenenden daha iyi gelen dış ticaret açığı ve Türkiye cari açık verisi dışında önemli bir veri açıklaması olmadı. Türkiye cari açık 3.86 milyar ile beklenti altı ve son bir yılın en düşük seviyesinde geldi. İngiltere ticaret açığı ise Şubat’tan bu yana en düşük seviyede. Türkiye verisi USDTRY üzerinde pek bir etki yaratmazken, İngiltere verisinin ardından GBPUSD yeni gün zirvesi yaptı.

Öğleden sonra da ABD ve Kanada’dan dış ticaret rakamları açıklanacak. Gözler özellikle ABD verisinde. Beklentiden farklı gelmesi piyasaya hareket getirir.

Sabah olduğu gibi öğleden sonra gelen veri ve açıklamaları da DövizDestek platformu üzerinden anlık olarak sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.