Fed’den Sadece Faiz Artışı Yetmez – 15 Mart 2017

Fed Kararları Doları Nasıl Etkiler?

Haftalardır beklediğimiz FOMC günü geldi. Akşam saat 21.00’de faiz kararı ile birlikte projeksiyonlar yayınlanıyor ve 21.30’de Başkan Yellen’ın basın toplantısı var. Daha önceki bir çok raporumuzda bir çok kere dile getirdiğimiz gibi 25 baz puanlık faiz artışına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Asıl merak edilen dot plot denen ve FOMC üyelerinin faiz öngörülerini içeren nokta tablosunda yapılacak değişiklikler. Ayrıca karar metnindeki güncellemeler ile Yellen’ın basın toplantısındaki yorumları piyasa tarafından yakın takip edilerek ileriye dönük para politikası ile ilgili ipuçları aranacak.

Aralık ayındaki faiz artışıyla birlikte yayınlanan nokta tablosu medyanları 2017’de üç faiz artışına işaret ediyordu. Faiz artışları genel olarak sonunda basın toplantılı kurul toplantılarında geliyor ve bunlar Mart, Haziran, Eylül ile Aralık FOMC toplantıları.

Son haftalarda ABD’den gelen ekonomik veriler ve Başkan Yellen dahil FOMC üyelerinden gelen açıklamalar ile birlikte bugünkü toplantı için faiz artışı beklentisi her geçen gün artışa geçtikten sonra şu anda federal fonlama vadeliler %90 üzeri şans veriyor. Zaten başta da bahsettiğimiz gibi bugün faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor, asıl önemli olan nokta tablosunun bu senenin geri kalanında kaç faiz artışını ima edeceği.

Aralık Nokta Tablosu

Aralık ayındaki tablo 2017 için üç faiz artışına işaret ediyordu. Eğer Fed bugün faiz artırır ve üzerine yılın geri kalanı için faiz artışı beklentisini üç olarak korursa bu yılın tamamında dört faiz artışı anlamına gelir ve Aralık ayındaki tahminden bir artış daha fazla. Bununla birlikte 2018, 2019 ve uzun vadeli faiz artışı öngörülerinde yukarı yönlü bir revize de son tahmin edilenden daha hızlı ve sık faiz artışı anlamına gelir. Bu senaryo dolar için pozitif olur.

Karar metni ve ekonomik projeksiyonlar nokta tablosuyla birlikte dikkatle inceleyeceğimiz diğer dokümanlar. Karar metninde ekonomik büyüme, enflasyon, istihdam ve riskler ile ilgili değerlendirmelerde herhangi bir negatif veya pozitif yönde değişiklik piyasalara hareket getirecektir. Ekonomik projeksiyonlarda ise enflasyon ön plana çıkacak. Yukarı revize dolara güç katabilir.

Öte yandan nokta tablosunun 2017 geri kalanında iki faiz artışına işaret etmesi ile birlikte önümüzdeki yıllar için öngörülerde değişiklik olmaması ve Yellen’dan basın toplantısında temkinli yorumlar gelmesi güvercin bir faiz artışı (dovish hike) olarak algılanabilir ve dolar üzerinde baskı oluşturabilir.

Fakat önümüzdeki aylarda gerek enflasyon gerekse de istihdam kanadından güçlü verilerin gelmeye devam etmesi Fed’i yılın geri kalanında en az üç faiz artışına zorlayabileceği için bu tür bir baskının kalıcı olmasını beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.