Fed Üyelerinden İnciler – 12 Ocak 2017

Fed Üyelerinin Açıklamaları ve Dolar

Fed üyelerinden bugün arka arkaya açıklamalar geldi. Öncelikle Philadelphia Fed Başkanı Harker ile başlayalım. Harker Pennsylvania’da yaptığı konuşmada ekonominin hatırı sayılır derecede güçlü olduğunu dile getirirken 2017’de üç faiz artışını destekleyeceğini söyledi. Enflasyonun ise bu yıl veya önümüzdeki yıl içerisinde %2 olan hedefine ulaşacağını düşündüğünü belirtti.

Bullard ise enflasyonun hedefin altında olmasından dolayı biraz daha temkinli olmayı kaldırabiliriz açıklamasında bulundu. ABD ekonomisinin büyümeye devam edeceğine dair potansiyelinin olduğunu da sözlerine ekleyen Bullard Fed’in istihdam hedeflerine yakın olduğunu söyledi. Üyelerden gelen açıklamaların paritelerde etkisi sınırlı olurken Trump sonrası Dolar endeksi üzerindeki baskı devam ediyor. Aşağıda 100.20 bölgesi son derece önemli destek konumunda. Buranın tamamen geçilmesiyle Dolardaki değer kayıpları devam edebilir.

Avrupa Borsaları günü yatay kapatmaya çok yakınken BIST 100 %4.15’ilk spektaküler bir yükselişle günü 80.891 puandan tamamladı. Bu gece saat 03.00 sularında konuşması beklenen Fed Başkanı Yellen ve yarın 16.30’da ABD’den açıklanacak olan perakende satışlar ve ÜFE verileri piyasalardaki hareketliliği devam ettirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.