FED Tutanakları Yayınladı On Yıllıklar Hareketlendi! – 18 Ekim 2018

Dünyada endekslerde olumsuz hava hakimken dün FED tutanaklarını ve tahvil faizlerinde ki yükselişleri izledik. Tutanakların piyasaya fazla bir etkisi olmazken içeriğine bakarsak FOMC’nin politika faizini  %1,75-2 aralığından %2-2,25 aralığına yükselttiği toplantının tutanaklarında, faiz artırma kararının ekonominin gücünü yansıttığı vurgulandı. FOMC üyeleri “genel olarak politika faizinde ek artırımların süren ekonomik büyüme, güçlü iş gücü piyasası şartları ve %2’ye yakın enflasyonla büyük ihtimalle uyumlu olacağını öngördü.” ifadesine yer verildi. Veriler tarafında inşaat izinleri verisi beklenti altında kalırken ABD borsalarında bilançolar gelmeye devam etmekte. Özelikle Netflix’den  gelen olumlu bilanço ve %5 prim yapması Nasdaq’a pozitif yansıdı.  ABD 10 yıllıklar 3.21 seviyesinde hareket ederken, bir diğer önemli husus ABD hazinesi Çin’i manipülatör ilan etmedi ama on shore Yuan eski zirvesini aşması (6.93) dikkat çekti. Bu konuda dikkat edilmesi gereken yuan değer kaybı yaşamasından sonra gelişmekte olan ülkeler gelebilecek olan satış durumlarıdır. Suudi Arabistan Kaşıkçı davasında ise Trump yakın zamanda olayın çözülmesini beklediğini fakat Kaşıkçı durumu yüzünden Suudi Arabistan ile aramızı bozmak istemem demesi dikkat çekerken petrol fiyatları açısından bu durum önem arz edecektir. Bugün ABD tarafında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Phil. Fed imalat endeksi verileri takip edilebilir.

Avrupa tarafında ise dün Brexit müzakereleri takip edilirken Theresa May konuşmasının ardından kayda değer bir sonuç çıkmaması sorunun devamına yol açtı. May geçtiğimiz haftalarda kayda değer bir gelişme yaşadık dese de İngiliz muhaliflerin asıl karşı çıktığı nokta eğer ki Brexit 2020 yılına ertelenirse İngiltere AB’ye maddi olarak katkı yapmaya devam edecek olup Brexit sürecinden ötürü herhangi bir görüş bildiremeyecek. Ayrıca 2021 yılında İngiltere’de seçimler olması önem arz etmekte. Veri tarafında dün AB enflasyon rakamı %2.1 olarak yıllık beklentiye paralel olarak gerçekleşti. Fakat ABD tarafında faizlerin artması ve Euro tarafında olan belirsizlik ile Euro tarafında hafif değer kaybı yaşanmasına sebep oldu. Euro tarafında artık biraz daha olumlu hikâyeler gerekiyor değerlenme görmemiz için.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak baskının devam etmesi halinde 1.14693, 1.14403 ve 1.13557 seviyeleri izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 1.15539, 1.16095 ve 1.16941 direnç rakamları takip edilebilir

Yurtiçinde dün Pompeo etkisi diyebileceğimiz bir olumlu bir hava yaşandı. Yaptırımların kararını yakında vereceğiz açıklaması önem arz etti. TL tarafında değerlenme devam ederken teknik olarak da satışın devam etmesi beklenebilir. Dünkü hareketle birlikte 5.5200 seviyesine değmesi önem arz etmekte. Hareketin devam etmesi halinde 5.5053, 5.4240 ve 5.2375 destek seviyesi olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.6918, 5.7970 ve 5.9835direnç seviyeleri izlenebilir.

Altın fiyatlarında ise gelen piyasa belirsizliği ile bir miktar güvenli liman olarak 1217 seviyesi üstünde  tutunma gerçekleştirse de henüz yukarı yönlü trend için bir sinyal yok. FED tutanaklarında geçen faiz artırım destekleri Altın fiyatlarını baskılaması beklenebilir. Yine de 1217 üstünde tutundukça 1227.66 ve 1235.00 seviyeleri izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1215.30 ve 1206.45 destek seviyeleri izlenebilir.

EURUSD

XAUUSD

USDJPY

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.