FED Toplantı Tutanaklarını Açıklıyor, Piyasa Beklentileri Ne Yönde? – 9 Ocak 2019

Geride bıraktığımız günde endekslerde  ki alışlar dikkat çekerken tekrardan dolara gelen alım ve ons tarafındaki satış etkili oldu. Bu tablonun tepki satışları olarak yorumlanması beklenebilir. Zira Çin tarafında altın alımları hala güçlü seyrederken yurt içinde ise yükselen bir USDTRY paritesi izledik. Perde arkasında hem yükselen Petrol fiyatları olduğu düşünülebilir zira Rus rublesi geçtiğimiz günde değer kazanan bir para birimi olarak kayıtlara geçti. Dünya ticareti ve ekonomilerinde büyümeme endişeleri ve riskleri devam ederken ABD 10 yıllıklarının güvenli liman algısını tekrar oluşturarak 0.41% olan dünkü yükselişi dikkat çekti. Bu sabah TSİ sabah 05:00’da ABD başkanı Trump konuşması takip edildi ve  Donald Trump, ülkesinin güney sınırında insani bir kriz yaşandığını belirterek, Demokratları bunun çözümüne engel olmakla suçladı.  Ulusa seslenişten sonra kameraların karşısına geçen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile New York Senatörü ve Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer, ABD Başkanı Donald Trump’a tepkigösterdi. ABD hükümet krizi devam ederken henüz ekonomide etkisi görülmedi.  Bugün ABD tarafında FOMC Bostic konuşması ve FED Evans konuşması takip edilecek olup ABD 10 yıllıklarıda dolar açısından takip edilebilir.

AB tarafında dün Moody’s tarafında gelen rapor dikkat çekti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ den yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’nde ki ülkelerde bu yıl için ekonomik görünümün, bölgede ekonomik büyümenin sağlıklı kalmaya devam edeceği ve toplam kamu borçlarının hafif şekilde gerilemesinden dolayı “durağan” olduğu bildirildi. Geçen yıl Euro Bölgesi’n de ki ülkelerinin kredi notlarının pozitif yönde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bugün itibarıyla söz konusu bölgede 15 ülkenin not görünümünün “durağan” , 4 ülke notunun “pozitif” olduğu vurgulanarak, 2007’den beri ilk defa hiçbir ülkenin“negatif” not görünümüne sahip olmadığının altı çizildi. Kısa vadeli olarak peksorun içermese de uzun vade için büyümeme ihtimali ile hem Euro hem de makro ekonomi açısından olumsuz olarak nitelendirilebilir. Bunun yanında Alman endeksi DAX tarafında da pozitif görünüm hakim olurken EURUSD tarafında Dolar tarafında gelen alıma karşı 1.1400 seviyesinde tutunması parite açısından Euro pozitif olarak nitelendirilebilir. Bugün Almanya ticaret dengesi ve Euro bölgesi işsizlik oranı verisi yakından takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte oluşan kısa vadeli trend geri çekilmelerde 1.14136, 1.13871 ve 1.13251 destek seviyelerini işaret ederken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14756, 1.15111 ve 1.15730 direnç noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde son zamanlarda alınan ekonomik önlemler veya yeni yıl paketi gibi kavramlarda Ziraat bankası temelli paketler ortaya çıkarken,bankanın bu yükümlülüğe nasıl gireceği ve bankaya zarar verip vermeyeceği tartışılmakta. BDDK verilerine göre Eylül 2018 dönemi itibarıyla takipte ki kredilerin (brüt) tutarı 86 milyar TL’dir. Yurt içinde dün yükselen bir USDTRY paritesi takip edilirken Petrol tarafında gelen yükseliş ile birlikte 5.3855’ten gelen yükseliş ile birlikte 5.4717 seviyesine gelen bir yükseliş izledik. Bu durum saatlik grafikte genel görünümü bozduğunu ve yukarı yönlü riskleri artırdığı söylenebilir. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.5146 yukarı yönlü aşılması durumunda 5.5368 ve 5.5958 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde 5.3983, 5.3188 ve 5.1803 destek noktaları takip edilecektir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.