Fed Sonrası Dolarda Son Durum Ne? – 15 Aralık 2016

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Fed’in dün 25 baz puan faiz artırması ve 2017 için faiz artışı beklentisini ikiden üçe çıkarması ile dolar endeksi son haftalardaki bant hareketine son vererek yeni bir yukarı yönlü harekete başladı. Şu an 102.40 bölgesinde olan dolar endeksi son on dört yılın en yüksek seviyelerinde.

Karar metninde önceki karar metnine göre çok önemli bir değişiklik olduğu söylenemez. Ekonomik projeksiyonlarda da Eylül ayına göre çok önemli bir güncelleme dikkatimizi çekmiyor. 2017 için Eylül’de büyüme beklentisi %2.0 iken şimdi %2.1 büyüme bekliyor Fed. Diğer yandan 2017 işsizlik oranı beklentisinde de %4.6’dan %4.5’e ufak bir revize var. Enflasyon beklentileri aynı.

Faiz beklentisi tablosundaki noktalar 2017’de üç faiz artışına yoğunlaşmış durumda fakat federal fonlama vadeli piyasasında şu anda biri Haziran diğeri Eylül olmak üzere önümüzdeki sene iki faiz artışı yönünde bir fiyatlama var. Hem nokta tablosundaki beklentilerin hem de vadeli piyasadaki fiyatlamanın önümüzdeki aylarda güncellemeye açık olduğunu belirtelim.

Son saatlerde bir miktar geri çekilse de Fed kararlarının ardından dolar 3.54 seviyelerine kadar tırmandı. Dolar endeksi için 105.00 seviyelerine kadar önemli direncin olmaması dolarda da daha yukarıların gelebileceği anlamına geliyor.

Fakat şu anda 3.55 bölgesi direnç olarak çalışmaya devam ediyor. Bu direncin aşılması durumunda 3.60 seviyelerine doğru yeni bir atak yaşanabilir. Diğer yandan 3.50 – 3.48 destek bölgesinin kırılmasıyla sırasıyla 3.45 ve 3.50 seviyelerine doğru bir gevşeme tetiklenebilir.

2017’de daha hızlı parasal sıkılaşma beklentisi nedeniyle ABD endeksleri dünü ortalamada %0.60 kayıpla kapatırken Asya endekslerinde de genel bir geri çekilme var. Avustralya ASX endeksi %0.82 düşerken, Çin endeksleri ve Hong Kong HSI endeksinde düşüş %2.00 üzerinde. Diğer yandan USDJPY’deki yükseliş nedeniyle Japonya Nikkei endeksi pozitif ayrıştı ve %0.23 artıda kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.