Fed Sonrası Altında Düşüş Sürecek Mi? – 15 Aralık 2016

Altında Son Durum

Dün Fed beklediği gibi faizleri 25 baz puan arttırdı. Piyasaların asıl odak noktasında Fed’in 2017 yılında kaç tane artışa gideceği vardı. Fed projeksiyonlarını açıkladığında 2017’de 3 tane faiz artışı olabileceğini belirtti. Gelen bu açıklamadan sonra dolar endeksinde toparlanma ve sonrasında değerli metalde sert bir geri çekilme yaşandı.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli veriler açıklandı. Çekirdek TÜFE beklentide %0.2 gelirken, yıllık çekirdek TÜFE beklentiden kötü %2.1 geldi. Philly imalat endeksinde ise beklentiden iyi 21.5 geldi. Açıkçası gelen verilerin değerli metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Bugün değerli metalde ayıların borusu ötmeye devam ediyor. Önemli destek seviyeleri alındıktan sonra boğalar adeta kaçacak yer arar oldular. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan veriler FOMC dikkatinde olmaya devam edecek. Gelecek olan veriler doğrultusunda para politikası duruşunu belirleyecek. Değerli metalde destek olarak 1120, 1105 ve 1095 seviyelerini dikkate alabilirsiniz. Yukarıda ise 1140, 1160 ve 1170 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.