Fed Öncesi Son Asya Seansı – 14 Aralık 2016

Asya Piyasaları Günü Nasıl Geçirdi?

Piyasalarda beklenen gün geldi ve bu akşam Türkiye saatiyle 22.00’da Fed faiz oranı kararını açıklayacak, yarım saat sonrasında ise Başkan Janet Yellen mikrofon başına geçecek ve biz de kendisinden 2017’ye yönelik vereceği ipuçlarını takip edeceğiz.

Kritik günün Asya seansında baktığımızda Japonya’dan açıklanan Tankan verileri dikkatimizi çekiyor. Tankan imalat endeksi 10 ile beklentide gelirken hizmetler endeksi 18 ile beklentilerin hafif altında kalarak beklenen iyileşmeyi gerçekleştiremedi. Aynı zamanda büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi de %0.0 ile beklentilerin altında açıklandı.

USDJPY gelen verilere önemli tepki vermezken bugün güne yatay seyirde devam ediyor. Yukarıda en yakın dirençler olarak 115.50 ve 116.00’lar karşımıza çıkarken aşağıda 114.60 ve 114.00 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Trump sonrası yaşanan Dolar rallisiyle birlikte USDJPY bu yıl verdiklerinin büyük bir kısmını yıl sonuna doğru geri almış durumda. Bugün Fed’in 2017 için faiz artışlarına yönelik şahin mesajlar vermesiyle birlikte paritede yukarı yönlü hareketlilik sürebilir.

Asya borsalarına baktığımızda ise Avustralya ASX %0.71 ve Hong Kong Hang Seng endeksinin %0.22 artıda, Güney Kore KOSPI, Japonya Nikkei endekslerinin ise günü yatay geride bıraktığını görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.