Fed Kararları Doları Nasıl Etkiler ? – 26.07.2016

Yarın saat 21.00’da Fed faiz oranı ve para politikası kararlarını açıklıyor. Piyasaların açık ara en merakla beklediği kararlar bunlar ve her ne kadar büyük oranda beklentiler faizlerin sabit tutulacağı yönünde olsa da ileriye dönük verilecek olan mesajlar ile piyasalar yön bulmaya çalışacak. Bununla birlikte yarınki kararların ardından basın toplantısı gerçekleşmeyeceğini de hatırlatalım.

Geçtiğimiz toplantıda FOMC üyeleri nokta tablosuna (dot plot) göre bu yıl hala 2 faiz artışı beklese de Eylül ayını piyasalar şuan için büyük oranda pas geçmiş durumda. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Aralık ayında Fed’in hakarete geçebileceği beklense de yarın enflasyon, istihdam büyüme, global riskler ve Çin ile ilgili çok iyimser yorumlar gelirse Eylül ayı da yeniden su yüzüne çıkabilir.

Brexit İle İlgili Yapılacak Yorumlar Önemli

Özellikle merak edilen bir diğer önemli başlık ise Brexit. Yellen ve ekibinin İngiltere’nin AB’den ayrılmasının yaratacağı riskleri ne şekilde gördüğü de merak ediliyor. Referandum sonrası süreçte bir çok FOMC üyesi yaptığı açıklamalarda Brexit’in ABD ekonomisi için çok önemli bir tehdit unsuru olduğunu düşünmediklerini ancak gelişmeleri yakından takip edeceklerini dile getirmişlerdi. Ancak yalnızca ABD ekonomisi değil global ekonominin ne derecede etkileneceği de bir o kadar önemli Fed açısından. Bu yüzden Brexit’in etkilerine dair çok da kötümser yorumlar gelmemesi USD açısından pozitif olarak algılanabilir.

İstihdam ve Enflasyon

Haziran ayında hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam değişiminin ise tek sefere mi mahsus olup olmadığı merak ediliyordu. Bu ay açıklanan tarım dışı istihdam rakamlarının ise beklentilerin çok üzerinde gelmesi bu soru işaretlerini ortadan kaldırmış gibi gözüküyor. Fed enflasyonun düşük seviyelerde kalmaya devam etse de petrol fiyatlarının yükselmesi ve istihdam piyasasındaki güçlenme ile %2’lik hedefe ulaşılacağını düşünüyor. Bu yüzden enflasyon beklentilerine dair yapılacak olan yorumlar USD için bir diğer önemli başlık olacak. Örneğin enflasyon beklentilerine duyulan güvensizlik dolara negatif yansıyabilir.

Resesyon Tehlikesi Şimdilik Gözükmüyor

Büyüme tarafında ise ilk çeyrek geride kaldı ve ikinci çeyrek için şimdilik bir resesyon tehlikesi çok uzak gözüküyor. Şuan için beklentiler ABD ekonomisinin %2 – %2.5 arası bir büyüme gerçekleştireceği yönünde ve FOMC üyelerinden gelen açıklamaları da göz önünde bulundurursak bu konuda karamsar bir yorum gelme ihtimalini düşük buluyoruz.

Özetle yarın Fed’in faiz oranlarını %0.25 – %0.50 bandında sabit tutması beklense de yine de sürprizlere hazırlıklı olmakta fayda var. Eylül ve Aralık ayına yönelik verilecek mesajlar ile paritelerde hareketliliğin son derece fazla olabileceğini hatırlatalım. Faizlerin sabit tutulması halinde yukarıda saydığımız enflasyon, büyüme, global riskler, Brexit ve Çin’e dair gelecek iyimser yorumlar ile Dolar endeksinde hızlı bir yükselişe şahit olabiliriz. Tersi senaryoda ise güvercin tonda gelecek yorumlar ile dolar yeniden baskı altına girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.