FED Kararını Açıkladı, Küresel Piyasalarda Fiyatlamalar Ne Yönde – 31 Ocak 2019

Günün sözü olarak piyasalarda ‘Sabır’ kelimesi öne çıkarken bilindiği üzere geride bıraktığımız günde yurtiçi piyasalar kapalıyken FED faiz kararı takip edildi. Beklendiği üzere herhangi bir faiz artırımı olmazken asıl önemli olan Powell açıklamaları ve FED politika tutumu oldu. Politika toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında “Ekonomiyi eniyi şekilde desteklemenin yolu faiz konusunda sabırlı olmak” dedi.  Diğer ayrıntılara bakarsak;

-Çin ve Avrupa’da büyümenin yavaşladığını söyleyen Fed Başkanı, Fed politikalarının veriye bağlı olduğunun altını çizdi.
-Sürdürülebilir ekonomik faaliyet ve güçlü işgücü piyasası bekliyoruz.”diyen Powell, ABD ekonomisinin mükemmel bir noktada
-Enflasyonun yüzde 2’lik hedefe yakın kaldığını ifade eden Fed Başkanı,ekonomiyi en iyi şekilde desteklemenin yolunun sabırlı olmak olduğunun altını çizdi. Powell, sabırlı olma süresinin ne zaman biteceğinin tamamen verilere bağlı olduğunu söyledi.
-Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu aşağı çekmeye devam edeceğini söyleyen Powell, merkez bankasının bilanço daraltılması planını anlatmada önemli ilerleme kaydettiğini belirtti. Powell, “Faizlerden sonra bilançoyu ve sözlü yönlendirmeyi kullanabiliriz.” dedi.
-Fed metninde paralel şekilde ana politika aracı olarak faizleri işaret eden Fed Başkanı, “Politika yolumuzun şu anda uygun olduğunu düşünüyoruz.” dedi ve politikayı hızlı bir şekilde değiştirmeyi gerektirecek bir neden bulunmadığını vurguladı.
-Powell, bilanço daraltma süreciyle ilgili olarak “Bilanço daraltma planının piyasada türbülansa yol açmasını istemiyoruz. Bilançoyla ilgili tartışmalarda kaydedilen ilerlemeden memnunum.” dedi.

Öne çıkan söylemler bu yönde olurken güvercin söylemler Endekslerde yükselişlere neden olurken bir yandan da gelen iyi bilançoların da etkisiyle Dow Jones Sanayi Endeksi, 434,90 puanlık (yüzde 1,77) artışla 25.014,86 puandan kapandı. Piyasa tarafından Trump kazandı yorumu yapılırken FED ciddi dönüş yaptı eleştirileri kaçınılmaz oldu. Fiyatlamalara bakarsak karar sonrası Altın tarafında sınırlı yükseliş yaşanırken 1322.00 seviyesi görüldükten sonra tekrar 1319.00 seviyesinde dengelenme yaşandı. 10 yıllıklar tarafında herhangi bir aşırı hareket yaşanmazken bunun ana sebebi hala devam eden ABD pozitif verileri olarak yorumlanabilir. Fakat hükümet kapalı kalmasının gelecek verilerdeki etkisi ile birlikte 10 yıllıklar tarafında da farklı bir fiyatlama beklenebilir.  EURUSD tarafında ise 1.14131 seviyesinden 1.15000 seviyesine gelen alışlar dikkat çekti.
Bir diğer yandan da FED tarafından da dikkat çekilen Çin tarafında bu sabah PMİ rakamları takip edildi ve İmalat PMİ rakamı 4. Aydaki düşüş devam etti. Hizmet PMİ rakamları ise pozitif gelirken veriler Powell açıklamaları gölgesinde kaldı şimdilik. Bir diğer taraftan dün ABD tarafında ADP tarım dışı istihdam verisi 213K ile pozitif gelirken askıdaki konut satışları verisi ise beklenti altında kaldı. Bugün ise PCE deflatör, yeni konut satışları rakamları ve kişisel gelir gider rakamları takip edilecek.

AB tarafında bugün GSYİH rakamları, işsizlik rakamları ve ECB’den önemli isimlerin konuşmaları takip edilecek.  Dün açıklanan rakamlara bakarsak tüketici güveni beklenti dahilinde -7.9 olarak gelirken sanayi güven rakamı 0.5 olarak gerçekleşti.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.15000 seviyelerinin görülmesi sonrası 1.15191 seviyesi önemli bir seviye olarak aşılması durumunda Euro değerlenmelerinin devamı görülebilir. Devamında 1.15581 ve 1.16536 seviyeleri takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.14236, 1.13671 ve 1.12716 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde dün TCMB Murat Çetinkaya, yılın birinci enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla Sheraton Ankara Oteli’nde düzenlenen toplantıda,enflasyon tahminlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.  Sıkı bir politika duruşu ve güçlendirilmiş politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsamasını öngördüklerini ifade etti. Bu çerçevede enflasyonun 2019 sonunda yüzde 14,6 olarak gerçekleşeceğini, 2020 yılı sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yılı sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra, orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini söyledi.  Fakat USDTRY tarafında asıl takip edilen FED olurken FED güvercin tavrı da gelişen ülkelere destek olurken yurt içinde olumlu havanın devam etmesi beklenebilir.  Karar sonrası 5.2250 seviyesine geri çekilme yaşanırken pariteye teknik olarak bakarsak aşağı yönlü hareketin devamı halinde 5.1880, 5.1449 ve 5.0337 seviyeleri takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2992, 5.3673 ve 5.4785 direnç noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.